Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ceny pozemkov sú stabilné, zlý výber však predraží stavbu domu

Je lepšie kúpiť si byt alebo postaviť rodinný dom? Dôležité rozhodnutie, ktoré ľudia neustále podstupujú a vždy aj budú. Po prasknutí realitnej bubliny pred takmer desiatimi rokmi sa dopyt po bývaní prepadol rovnako v mestách, ako aj v satelitoch okolo nich. Ruka v ruke s ním aj ceny domov a bytov. Kým predaj bytov sa v minulom roku poriadne rozbehol a z mesiaca na mesiac sa zdražovali, rodinné domy si udržiavajú stabilnejšie ceny.

31.01.2017, 14:00 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska za tretí štvrťrok vlaňajška bola priemerná cena bytov o vyše osem percent nižšia ako maximálna úroveň z roku 2008. Rodinné domy za rekordnou úrovňou zaostávali až o 14,6 percenta.

Veľký rozdiel vidno aj na úspešnosti predaja ponúkaných nehnuteľností, keď sa predal každý šiesty byt a iba každý štrnásty ponúkaný dom. Výsledkom je priemerná cena bytov na Slovensku na úrovni 1 482 eur za štvorcový meter a rodinných domov len 1 104 eur. Táto situácia na trhu môže nahrávať rozhodnutiu v prospech rodinného domu.

Porovnanie vývoja cien rodinných domov a bytov
(eur/m2)
Porovnanie vývoja cien rodinných domov a bytov
PRAMEŇ: NBS

Dopyt po pozemkoch rastie

Developeri špecializujúci sa na prípravu výstavby rodinných domov v posledných dvoch rokoch cítia veľký dopyt. Sústreďuje sa najmä v okolí Bratislavy, kde sú stavebné pozemky v porovnaní s bytmi v meste cenovo dostupné a platy umožňujú ľuďom postaviť si dom. Výborný dopyt je však aj v lacnejších lokalitách priamo v hlavnom meste a v Košiciach, Nitre, Žiline a ich okolí.

Pritom nárast cien pozemkov je v porovnaní s bytmi vo veľkých mestách veľmi mierny, závisí však od dopytu a ponuky v konkrétnej lokalite.

Každá lokalita má svoju očakávanú cenu, v okolí Bratislavy predpokladajú pozemkoví developeri zdraženie aj do 10 percent. Pripravené pozemky sa tu rýchlo vypredávajú a v dôsledku potreby rýchlejšej prípravy ďalších projektov rastú aj ceny príprav, v cenách infraštruktúry sa zas odráža rast nákladov stavebných firiem. Ceny rástli už vlani aj v Nitre a okolí, Žiline a Košiciach a v tomto roku sa v týchto mestách očakáva ďalší nárast. Ostatné regióny majú stabilnejšie ceny.

Investičné kúpy pozemkov nie sú na Slovensku v kurze tak ako investovanie do bytov

„Ceny pozemkov si dlhodobo držia svoju úroveň. Ak rástli, tak len mierne. Podľa môjho názoru budú 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 4/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika TREND + Rodinné bývanie

Tagy ceny bytov, pozemky

Diskusia (0 reakcií)