Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo priznal Juraj Široký

Niekoľko redakcií dostalo na začiatku minulého týždňa e-mail od neznámeho odosielateľa, v ktorom ich upozornil, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) dal pokutu firme Váhostav, lebo si nesplnila zákonnú povinnosť.

26.01.2017, 05:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Pre Register konečných užívateľov výhod neuviedla pravdivé a úplné informácie o tom, kto z činnosti firmy profituje ako konečný užívateľ výhod. Zároveň sa všetci dozvedeli, že teraz je v registri konečne uvedený iný „konečný užívateľ“. Je ním Juraj Široký, podnikateľ na úrovni oligarchu.

Chvíľu sa zdalo, že táto informácia sa stane aspoň na niekoľko dní hlavnou mediálnou témou, ale napokon sa neudržala v popredí ani deň. Najskôr ju prebili správy o (ne)zvyšovaní cien elektriny a potom aj informácia o masovom náraste počtu plukovníkov v druhej vláde Roberta Fica. Ale najviac pozornosti na seba strhla radostná správa, že predseda parlamentu a šéf vládnej strany Andrej Danko dosiahol hodnosť kapitána, pretože jeho nominant – minister Peter Gajdoš – nie je servilný a dokáže oceniť zásluhy o armádu.

Vďaka šťastnej zhode okolností tak „nový“ konečný užívateľ výhod plynúcich z ovládania Váhostavu bol ušetrený toho, aby verejnosť dostala podrobné informácie, prečo vlastne Váhostav dostal pokutu a aký je dôvod, že J. Široký konečne priznal vlastnícku farbu. Nik nepripomínal ani to, čo z faktu priznaného vlastníctva vlastne vyplýva. Ide o témy, ktoré určite nie sú také zábavné, ako keď sa vcelku dospelí členovia vlády hrajú na vojakov, ale zato sú hodné pozornosti.

Neprehliadnite

Transparency a Dostál

Váhostav dostal pokutu a J. Široký priznal, že túto firmu ovláda, lebo mimovládna organizácia a opozičný poslanec odviedli kvantum práce pri odhaľovaní ich praktík. Opäť sa potvrdilo, že zákon sa na Slovensku dodržiava až vtedy, keď každá iná možnosť je pre zainteresovaných horšia.

Druhá vláda R. Fica prijala na jeseň roku 2015 opravený protischránkový zákon. Podľa neho firmy, ktoré dostanú zákazku od štátu, musia uviesť svojich skutočných majiteľov v Registri konečných užívateľov výhod. V novembri 2015 sa Martin Turček a Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko (TIS) pozreli na to, ako to funguje v praxi.

Vybrali si Váhostav, lebo ich zaujímalo, či spoločnosť priznala ako majiteľa J. Širokého. A zistili, že ako koneční užívatelia sú v registri uvedení členovia predstavenstva. To zákon dovoľuje iba vtedy, keď žiadnu inú osobu nie je možné označiť za prijímateľa výhod plynúcich z vlastníctva či ovládania podniku. Vzniklo tak podozrenie, že firma, ktorej skutočný majiteľ bol notoricky známy, ignorovala zákon.

ÚVO riešil len jednu firmu, skutočných majiteľov ale skrývajú stovky až tisícky firiem

Na zistenia TIS akčne zareagoval opozičný politik Ondrej Dostál, ktorý v decembri 2015 napísal pre ÚVO kvalifikovaný podnet, takže sa ním úrad musel zaoberať. Na základe toho, čo o vlastníckej štruktúre zistili analytici mimovládnej organizácie, O. Dostál urobil záver, že „konečným užívateľom výhod spoločnosti VÁHOSTAV – SK, a.s., je v zmysle § 12a a ods. 3 aj jedna fyzická osoba z Nového Zélandu, ktorá je vlastníkom spoločnosti New Zealand Escrow and Trust co Limited, a päť fyzických osôb z Kostariky, ktoré sú vlastníkmi spoločnosti Navan Limited.

Ani jedna z týchto šiestich osôb však nie je uvedená v Registri konečných užívateľov výhod spoločnosti VÁHOSTAV – SK, a.s.“ Preto úrad požiadal, aby podľa zákona udelil Váhostavu sankciu v podobe finančnej pokuty a zákaze účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov.

Stratení v dave

Predsedníčka ÚVO Zita Táborská minulý týždeň potvrdila, že spoločnosť Váhostav dostala pokutu, ale o zákaze účasti firmy vo verejnom obstarávaní sa nezmienila. Chvíľkové potešenie z toho, že sa právu učinilo zadosť, uviedol na pravú mieru G. Šípoš, ktorý upozornil, že úrad riešil jednu firmu, ale že takých firiem, ktoré zámerne skrývajú svojho vlastníka cez rôzne komplikované štruktúry v zahraničí, „sú stovky, ak nie tisíce“. Nie je vôbec isté, že si s tým dokáže poradiť nový protischránkový zákon, ktorý presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská – s účinnosťou od 1. februára 2017.

Ministerka Žitňanská ocenila, čo pre to, aby verejnosť konečne poznala konečného užívateľa Váhostavu, urobila aktívna mimovládka a samotný ÚVO. Ale hlavný dôvod skutočnosti, že J. Široký priznal svoj status, vidí v tom, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika Ekonomika

Tagy Široký, Váhostav