Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump je šanca (pre Úniu)

26.01.2017, 12:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Posledná nádej, že Donald Trump ako prezident Spojených štátov nie je takým politikom, akým bol vo volebnej kampani, zhasla po jeho inauguračnom prejave. Svetu ním dal na známosť, že odteraz bude všetko inak.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Názory

Podivné je, čo si z jeho inauguračného prejavu odniesli dvaja kľúčoví slovenskí politici. Predseda najsilnejšej vládnej strany spolu so šéfom najväčšej opozičnej partaje od nového amerického prezidenta očakávajú, že bude hľadať „partnerstvo s Ruskom“ a že spolu s Vladimirom Putinom ponúknu „inú kvalitu vzťahov medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi“. Robert Fico a Richard Sulík sa opäť zhodli, ale znovu z toho ide strach.

„Každé rozhodnutie o obchode, daniach, imigrácii, zahraničnej politike bude také, aby z neho dokázali ťažiť americkí zamestnanci, americké rodiny,“ povedal D. Trump. America first, čiže Amerika vždy na prvom mieste je slogan, ktorý potvrdzuje, čo hlásal kandidát v kampani: Amerika sa zmení z globálneho lídra na globálneho egoistu.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Nový prezident ničí základy americkej zahraničnej politiky, ktoré jeho demokratickí i republikánski predchodcovia udržiavali už od druhej svetovej vojny. Čo hovorí o NATO („Je zastarané“) a o Európskej únii („Bude sa rozpadať“), svedčí o tom, že vzťahy s atlantickými spojencami a integrovanou Európou už nepovažuje za životne dôležité pre Ameriku. Mnohí si položili otázku, prečo je to tak, a nenašli odpoveď, ktorá by bola dobrá pre alianciu a Úniu.

Podľa niektorých D. Trumpovi viac záleží na dobrých vzťahoch s Ruskom ako s Európskou úniou, ktorú vníma ako hospodárskeho konkurenta. To, že hlavným cieľom prezidenta Putina je prinajmenšom oslabenie, ak nie rozbitie Únie a aliancie, neskrývajú ani početní ruskí trollovia. Iba to obhajujú tvrdením, že ide o podlé a utláčateľské organizácie.

Druhé vysvetlenie, prečo sa D. Trump odvracia od Únie, zohľadňuje to, čo Európska únia stelesňuje. Predstavuje totiž voľný pohyb (kapitálu, ľudí, tovaru a služieb), ochranu životného prostredia, rešpektovanie zásad liberálnej demokracie, zvrchovanosť medzinárodných dohôd a medzinárodného práva, čo sa dá vyjadriť zjednodušene aj tak, že v Únii je medzinárodné nad národným. Práve to Trumpovi prekáža. Vedia to aj šéfovia európskych nacionalisticko-populistických strán Európy, preto ho tak milujú.

Ak si dvaja relevantní slovenskí politici želajú po Trumpovom nástupe zlepšenie americko-ruských vzťahov, tak prehliadajú najdôležitejšie. Že by sa mali starať predovšetkým o to, nech sa dá Európska únia dohromady, lebo inak nedokáže odolať prípadnému „dealu“ medzi Trumpom a Putinom. Ak doteraz mala Únia problém s tým, čo ju okrem problémov spája, teraz môže v praxi predviesť svoju užitočnosť. Iba ako celok môže zvládnuť situáciu, s akou by si nedali rady jednotlivé členské štáty. Pre Úniu je to šanca. Druhá taká už nebude.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 4/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.