Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Času lacných energií odzváňa. Prečo nakupujeme elektrinu drahšie ako Nemci a Česi

Obdobie zlacňovania energií pre konečných odberateľov sa s veľkou pravdepodobnosťou končí.

13.10.2017, 16:40 | Marek Legéň | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Ceny na medzinárodných burzách sa štverajú nahor, pričom prudší rast v poslednom období vykazuje elektrina. Pre domácnosti a malé podniky to znamená, že po dlhšom období znižovania cien energií sa môžu dočkať opačného pohybu. I keď so skokovým zdražovaním, k akému došlo vinou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na začiatku tohto roka, rátať nemožno.

Rozhodnutie o cenách, ktoré uvidia odberatelia na faktúrach za energie, spočinie ako tradične na pleciach regulačného úradu. Ten okrem schvaľovania cien samotných komodít nastavuje tiež úroveň ďalších poplatkov vstupujúcich do konečného účtu. Nie je to maličkosť. V prípade elektriny totiž tvoria viac ako polovicu celkovej ceny.

Neprehliadnite

Stúpajúca elektrina

Trhové ceny elektriny idú hore kontinuálne od začiatku roka. Má na to vplyv množstvo faktorov od počasia cez rastúce ceny uhlia v dôsledku obmedzenia ťažby v Číne až po znižovanie výrobných kapacít v jadrových elektrárňach.

Dodávatelia zvyknú nakupovať gro elektriny na predaj odberateľom v predstihu za takzvané forwardové ceny. Pri takomto obchode transakcia fyzicky prebehne neskôr za vopred dohodnutú cenu. V priebehu prvého štvrťroka boli forwardové ceny elektriny i plynu relatívne stabilizované, na jar začali najmä v prípade elektriny postupne rásť.

„Príčinou tohto javu je z globálneho pohľadu najmä makroekonomická situácia a pokračujúci rast svetovej ekonomiky. S tým tiež úzko súvisí zvyšujúci sa dopyt po strategických komoditách a energiách,“ vysvetľuje hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá.

Nie v každej krajine je situácia identická. Ceny elektriny ako komodity sú v prípade slovenského trhu vyššie než napríklad v Nemecku alebo Česku. „Nedostatočné prenosové kapacity neumožňujú dovážať lacnejšiu energiu cez hranice. Domáci dodávatelia tak musia akceptovať rastúce ceny od lokálnych výrobcov,“ hovorí manažér portfólia alternatívneho dodávateľa Magna Energia Martin Semrič.

Priemerná cena „slovenskej“ elektriny (základného bázického produktu na budúce ročné obdobia) na pražskej energetickej burze PXE bola 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika TREND + Energetika

Tagy elektrina, energie