Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa naučiť hocijaký cudzí jazyk

21.10.2017, 06:52 | Simona Borovská

Názor | Učiť sa dánčinu už rok dopredu bola jedna z najlepších vecí, aké som mohla pred svojím štúdiom v Dánsku spraviť. Po pár týždňoch sa rozprávam s hosťovskou rodinou iba po dánsky, rozumiem profesorom, nerobí mi problém písať si v dánčine poznámky.

 • Tlačiť

Rubrika

Použi rozum

Ako sa však človek môže naučiť jazyk sám, bez hodín v škole alebo jazykovke, keďže na Slovensku nikde dánčinu nevyučovali a súkromného lektora nebolo možné zohnať?

Na internete som našla početnú komunitu polyglotov, ľudí hovoriacich viacerými jazykmi. Veľa z nich vedie vlastné blogy a ponúka skúsenosti a ďalšie neoceniteľné informácie, ako sa sám naučiť cudzí jazyk.

V prvom rade som potrebovala nájsť základnú kostru, ktorej by som sa mohla držať. Za ňu som si zvolila učebnicu hovorovej dánčiny z Amazonu. Držala som sa jej po celý čas a bola mi nesmierne užitočná. Obsahovala slovnú zásobu použiteľnú v praxi, nahraté dialógy s prepisom, gramatiku, dokonca aj poznámky k dánskej kultúre a zvykom.

Popri tom som sa snažila čítať knihu Andersenových rozprávok, ktorú som si doniesla domov z dovolenky v Dánsku. Čítanie spolu s hovorením, písaním a počúvaním je jednou zo základných častí učenia sa akéhokoľvek jazyka, takže som čítala všetko, čo mi prišlo pod ruku, internetové noviny, e-knihy pre deti, staré brožúry zabudnuté v taške ešte z dovolenky.

Neprehliadnite

 • Do you speak English?
  Možno, že nie som sama, kto pozná ten nepríjemný pocit pri otázke: „Koľko rokov...

Potom som objavila Duolingo, neplatenú internetovú stránku a aplikáciu na učenie sa širokého spektra jazykov. Nestačí na plynulosť v jazyku, ale je to dobrý základ. Prekladové vety známe svojou absurditou ma veľakrát pobavili. Jedna vec, na ktorej sa všetky blogy polyglotov zhodnú, je, že treba začať rozprávať hneď od začiatku a neprestať. To som však ja nespravila, nemala som s kým. No po čase som si uvedomila, že je to nevyhnutné.

Na stránke Verbalplanet, kde cez Skype ponúkajú hodiny učitelia jazykov z celého sveta, som našla rodenú Dánku, ktorá učí na jazykovej škole v New Yorku. Mala som neskutočné šťastie, s nekonečnou trpezlivosťou ma opravovala, vysvetľovala mi gramatiku a neustále ma motivovala ísť ďalej.

No nič z tohto by sa mi nepodarilo, keby som už nerozprávala plynulo po anglicky. Všetky zdroje boli totiž v angličtine.

Všetko úsilie stálo za to, na dánskych hodinách sa nenudím ako iní zahraniční študenti, ktorí s učením sa jazyka čakali. A rozumieť spolužiakom je na nezaplatenie.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, Simonin zápisník

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.