Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Česku sa darí, ale Babiš na tom veľkú zásluhu nemá

Bývalý minister financií Andrej Babiš sa rád hrdí tým, že zo všetkých šéfov tohto rezortu Česko zadlžil najmenej. Na Facebooku k tomu dokonca zverejnil pekný graf, ktorý ukazuje, že len za jeho úradovania štátny dlh o niečo málo klesol. Inak vždy len rástol.

21.10.2017, 11:52 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Číselne má pravdu. Západní susedia už vlani dosiahli prebytok rozpočtu a dlh sa aj v pomere k výkonu ekonomiky svižne znižuje. Babišovo chválenkárstvo však opomína všetky ostatné faktory, ktoré mu k tomuto výsledku dopomohli: znižovanie deficitu jeho predchodcami, silný rast ekonomiky i fázu jej hospodárskeho cyklu.

Čo stojí za prebytkom

Podľa odhadov Európskej komisie dosiahol vlani prebytok verejných financií ČR až 0,6 percenta HDP. Prebytkovo má krajina hospodáriť aj v tomto a budúcom roku, čo jej pri raste ekonomiky pomáha svižne znižovať verejné zadlženie vyjadrené ako percento HDP. Dlh Česka je tak citeľne nižší ako Slovenska: vlani dosiahol 37 percent HDP, kým slovenský 52 percent.

Neprehliadnite

Takzvaný štrukturálny deficit, teda celkový schodok očistený o vplyv hospodárskeho cyklu a jednorazové položky, sa však podľa Európskej komisie od roku 2014, keď A. Babiš zasadol do kresla ministra financií, zlepšil len o 0,8 percenta HDP. To nie je nijaký zásadne veľký posun – viac konsolidoval jeho predchodca Miroslav Kalousek (TOP 09) v každom z rokov 2011 až 2013 samostatne.

A. Babiš tak za znižovanie dlhu viac ako vlastnému snaženiu vďačí predchodcom a rastu ekonomiky, ktorý napĺňa štátnu kasu rýchlejšie, ako sa pôvodne čakalo.

Za pozitívnou bilanciou českých verejných financií stojí aj obmedzenie investičných výdavkov vlády, čo vytvára skrytý investičný dlh do budúcnosti. Tvorba hrubého kapitálu vládou dosiahla vlani podľa Bruselu len 3,4 percenta HDP, pričom desaťročný priemer predtým bol viac ako 4,6 percenta.

Zdroj: TREND.sk

Kontroverzná EET

Verejným financiám a obmedzeniu únikov na daniach pomáha aj kampaň boja proti daňovým únikom, ktorú A. Babiš vcelku kvalitne rozbehol. U západných susedov, kde donedávna nemali ani povinné elektronické pokladnice, vyvolal kontroverziu najmä projekt elektronickej evidencie tržieb (EET). Azda aj preto, že sa spája s menom druhého najbohatšieho Čecha v kresle ministra financií, dostala nálepku „plošnej kriminalizácie podnikateľov“. Pretože firmám, ktoré dane poctivo platili aj predtým, zvýšil náklady.

Miera nezamestnanosti u susedov dosahuje najnižšiu hodnotu zo všetkých krajín EÚ 

Ekonóm Filip Pertold kritizuje hlavne to, že k EET vláda nepredložila žiadnu dopadovú štúdiu ani nezačala len malým pilotným experimentom.

„To je veľké zlyhanie, pretože o vplyve reformy môžeme takto len špekulovať a čakať, kým budú k dispozícii relevantné dáta, aby sa dala vyhodnotiť,“ povedal už pred časom pre TREND. Iní ekonómovia zasa rýchly rast príjmov z DPH prisudzujú aj elektronickej evidencii. Spolu s takzvaným kontrolným výkazom zrejme zoficiálnili väčší objem tržieb v sektore hotelov a reštaurácií.

A. Babiš sa pri týchto svojich opatreniach do veľkej miery inšpiroval Slovenskom: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy kauza, štátne podniky