Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cesta k nezávislosti alebo gympel − miesto, kde kreativita nie je vítaná

28.10.2017, 05:52 | Mária Gališinová

Názor | Ako dvanásťročná som nemala ani šajnu, akým smerom sa chcem uberať, nieto ešte, kým chcem byť, keď vyrastiem. Rozhodnutie teda ostalo na rodičoch. „Veď sa dobre učí, dajme ju tam.“

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Prvé štyri roky na Gymnáziu Ladislava Novomeského (Tomášička) mi pripadali úplne normálne ako na každej škole. Nabifliť sa, dostať jednotku, zresetovať. No v šestnástich mi už začal tento prístup liezť poriadne na nervy.

Asi každý študent si aspoň raz položil otázku, prečo zabíjať čas učením sa vecí, ktoré nikdy v živote nevyužijem?! Mojou smolou bolo, že som východisko nevidela ani v jednom predmete. Úpenlivo som hľadala priestor na vlastný prínos, namiesto toho som sa stretala len s odmietnutím.

Veľmi rýchlo som zistila, že pre učiteľa a školský systém je dosť stresujúce, ak sa snažíte narušiť ich vopred nalinkované, zaškatuľkované a stereotypné koľajničky. Takto to je, bolo a bude!

Pozor, šokujúce priznanie! „Nebola si tam spokojná? Veď si mala samé jednotky!“

Áno, adaptovať sa aj v nepriaznivej situácii pre mňa nie je problém, a keď k tomu pridáte ešte aj fotografickú pamäť, ste za vodou. Ale hlboko vnútri ma stále niečo zožieralo. Mrzelo ma, že sme neboli podnecovaní na diskusiu, inovácie, nieto ešte vlastnú kreativitu. Pri inšpirácii na bode mrazu a absencii podnecovania typu „rob a rozvíjaj, čo ťa baví“, je priam nemožné objaviť seba samého, svoj potenciál, záľuby a talent.

Celé mi to začalo pripomínať jednu veľkú továreň na ľudí s rovnakými znalosťami, s tými istými zručnosťami, z ktorej nikto výnimočný nevylezie.

Nuž, tak to asi chodí, keď sa ocitnete na gympli bez špeciálneho zamerania.

No nič, statočne to dobojujem, rýchlo a bezproblémovo zmaturujem a hurá na vysokú školu. Tam to predsa musí byť celkom iné! Konečne sa začnem profilovať určitým smerom, profesori nebudú len odrapkávať učebnicu od A po Z, ale budú nás vzdelávať na úrovni, budem mať možnosť vyjadriť svoj názor, rozvrh si budeme môcť zostaviť podľa vlastných preferencií. Veď načo sú nám krídla, keď nemôžeme vzlietnuť tak, ako si sami želáme?

Autorka má dnes 22 rokov, je poslucháčkou Filozofickej fakulty UK a rozvíja si kreatívne MG studio-studio.sk.

Nabudúce: „Kým budeš pod mojou strechou.“

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 43/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.