Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do duálneho vzdelávania sa zapojili stovky žiakov

Duálne vzdelávanie, ktoré má prepojiť prax a potreby trhu so strednými školami, funguje už viac než dva roky. Reforma zatiaľ nemá hromadný ohlas u žiakov a rodičov: počet „dualistov“ sa v jednotlivých krajoch ráta na stovky.

20.10.2017, 09:49 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V septembri do systému pribudlo 1 370 prvákov v 58 stredných odborných školách. Ich počet vzrástol o 27 percent oproti minulému roku. Najvyšší počet prvákov, a to 381, je v Žilinskom kraji, za ním nasleduje Trenčiansky kraj s počtom 294 žiakov.

Najžiadanejšie odbory sú také, ktoré sa spájajú s automobilovým priemyslom a IT. Prváci si vyberali predovšetkým odbory ako mechanik nastavovač, mechatronik, nástrojár, obrábač kovov a pod. Praktickú časť výučby absolvujú u 156 zamestnávateľov, ktorí tým najlepším po skončení štúdia ponúknu pracovné miesto.

Duálne vzdelávanie prebieha tak, že stredná odborná škola uzavrie so zamestnávateľom zmluvu, v ktorej sa firma zaviaže poskytovať praktické vyučovanie na svoje náklady. Následne po prijatí žiaka sa ten dohodne zmluvne so zamestnávateľom na presnom harmonograme praxe. Podľa ministerstva školstva „žiak takto priamo poznáva reálne prostredie výkonu povolania a rozvíja pracovné návyky nevyhnutné na úspešné zaradenie sa na trhu práce bezprostredne po ukončení štúdia“. Nepotrebuje pritom podľa rezortu žiadne ďalšie doškoľovania. V tomto školskom roku je v systéme duálneho vzdelávania pre žiakov prvého ročníka otvorených 51 študijných a učebných odborov. Praktické vyučovanie im na základe zmluvy o duálnom vzdelávaní a učebnej zmluvy poskytuje 156 zamestnávateľov. K dispozícii majú trojročné a štvorročné učebné a študijné odbory.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Školy a firmy

Diskusia (0 reakcií)