Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výživové doplnky neliečia, dokonca môžu uškodiť

Neliečia žiadne choroby, neslúžia dokonca ani ako ich prevencia, napriek tomu sú ľudia ochotní za výživové doplnky zaplatiť desiatky eur. Ich spotreba na Slovensku podľa lekárnikov stúpa. Dôvodom je hlavne reklama, ktorá sľubuje zákazníkom aj to, čo by nemala.

29.10.2017, 17:00 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Podľa zákona nemožno výživové doplnky propagovať ako lieky a aj tak ich napríklad v niektorých e-shopoch prezentujú ako všeliek. Zákazník sa dočíta, že poskytujú „komplexnú ochranu pri nádorových ochoreniach“ alebo „môžu priaznivo vplývať“ na žalúdočné a črevné ťažkosti či na ochranu mozgových buniek. Práve slovíčko „môžu“ je pritom z celej reklamy to najpresnejšie.

Môžu a nemusia pomôcť

Niektoré doplnky výživy môžu byť v určitých situáciách pre človeka užitočné, no ako hovorí výživová poradkyňa spolupracujúca s Lovcami šarlatánov Judita Páleníková, ich účinky ľuďia neprávom preceňujú. „O reálnom liečebnom účinku sa dá hovoriť len v prípade, že človek trpí deficitom daného vitamínu alebo minerálnej látky, pričom sú pozorované jeho prvé prejavy,“ hovorí.

Neprehliadnite

Ako príklad uvádza doplnenie železa pri sideropenickej anémii. Zároveň však upozorňuje, že aj v tomto prípade už väčšina lekárov siaha po vyšších, tzv. terapeutických dávkach danej látky. A tu potom nejde o doplnok výživy, ale o liek, často aj na predpis. Navyše, ako hovorí Miroslav Lednár z farmaceutickej spoločnosti Pfizer, len v extrémnych prípadoch dochádza k ochoreniu z nedostatku vitamínov a v našich európskych podmienkach by sa ani vyskytovať nemalo. „Chorobný rozvrat minerálneho metabolizmu je sprievodný jav iného závažného ochorenia a lieči sa v nemocnici, nie náhradou prostredníctvom výživových doplnkov,“ dodáva.

Nežiaduce účinky

Výživové doplnky sú určené najmä tým, ktorí živiny neprijímajú v strave. Alebo na ňu majú zvýšené nároky ako napríklad tehotné ženy na kyselinu listovú a železo. Vegáni by zasa mali dopĺňať vitamín B12, keďže v rastlinnej strave sa takmer vôbec nenachádza. Ľudia však zvyknú užívať výživové doplnky aj v rámci prevencie. Napríklad v zimných mesiacoch je veľmi populárny vitamín C. Často sa spomína jeho schopnosť prispievať k zlepšeniu imunity či jeho pozitívny účinok na srdcovo-cievne ochorenia aj na hojenie rán.

„Je však veľmi otázny efekt jeho zvýšeného príjmu a vzhľadom na fakt, že nadmerné dávky sa vylučujú nevyužité z tela von, by sme mohli hovoriť skôr o placebe,“ dodáva J. Páleníková.

Priveľa vitamínov môže zvýšiť riziko rakoviny 

Napriek tomu treba povedať, že niektoré štúdie pozorovali pozitívny efekt vitamínu C na skrátenie trvania prechladnutia a jeho podporný význam sa predpokladá aj pri liečbe chrípky. To však platí pri rozumnej konzumácii. Neuvážené užívanie výživových doplnkov môže poškodiť zdravie človeka. Ako hovorí výživová poradkyňa, riziká plynú najmä z nadmerného užívania a zo vzniku tzv. hypervitaminóz. Tie sa môžu prejaviť rôzne, od podráždenosti cez tráviace ťažkosti až po toxický účinok na niektoré orgány a dokonca aj na plod.

Problémom môžu byť aj 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo