Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vzostup a pád Pavla Ruska: z magnáta politik na jedno použitie a pomocník Kočnera

Kolúzna väzba, v ktorej sa ocitol Pavol Rusko, bývalý mediálny magnát, niekdajší podpredseda parlamentu a minister hospodárstva druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ešte nedokazuje jeho vinu. Obvinenie, že si v roku 1997 od slovenskej mafie objednal únos a vraždu svojej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, bude musieť polícia podložiť aj inými dôkazmi, ako sú výpovede na doživotie odsúdených mafiánov. Príbeh P. Ruska ako obvineného zo závažného trestného činu sa tak iba začína.

03.11.2017, 19:15 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Zato jeho príbeh verejného činiteľa a politika sa definitívne uzavrel už pred desaťročím. Je v mnohom poučný, lebo ukazuje, ako sa podnikanie a politika v slovenských podmienkach navzájom kontaminujú. Predstava, že by verejnému životu prospelo, keby doň vstupovali osoby, ktoré sa podnikaním zabezpečili natoľko, že môžu z nezištných dôvodov pomáhať štátu a svojim spoluobčanom, je v mnohom naivná. Lebo každý z ekonomicky úspešných ľudí má svoju vlastnú motiváciu, ktorá sa potom prejaví v jeho verejnom pôsobení. Motivácia P. Ruska zjavne nezištná nebola.

Raketový štart

V polovici 90. rokov získal so spoločníčkou S. Volzovou licenciu na televízne vysielanie. Jediná cesta, ako sa k nej mohol dostať, viedla cez priazeň vtedajšej Mečiarovej garnitúry. Treba povedať, že viac sa o licenciu pričinila manželka P. Ruska a jeho spoločníčka ako on sám.

Nástup TV Markíza bol raketový a po niekoľkých mesiacoch sa z nej stalo najvplyvnejšie médium v krajine. Spočiatku sa televízia pod vedením P. Ruska správala tak, ako od nej Vladimír Mečiar očakával – submisívne voči vládnym predstaviteľom. Lenže postupne sa to zmenilo. Z Markízy sa stala mediálno-politická protiváha Slovenskej televízie, pretože tá propagandisticky slúžila V. Mečiarovi. Ako spolumajiteľ a generálny riaditeľ Markízy začal P. Rusko využívať svoj vplyv. Najskôr presadil, aby sa hovorcom a neskôr aj lídrom hlavnej opozičnej sily – Slovenskej demokratickej koalície – stal Mikuláš Dzurinda.

Pavol Rusko dnesZdroj: SITA/Diana Černáková

Ruskova televízia sa v mnoho pričinila aj o volebný úspech Rudolfa Schustera a jeho Strany občanskeho porozumenia. V období prvej Dzurindovej vlády sa P. Rusko rozhodol, že svoj mediálny vplyv (okrem televízie disponoval aj rádiom Okey, týždenníkom Markíza a denníkom Národná obroda) skapitalizuje ako politik. Strana s názvom ANO (Aliancia nového občana) v roku 2002 uspela tak, že sa mohla stať súčasťou druhej Dzurindovej vlády. P. Rusko najskôr obsadil post podpredsedu parlamentu a v septembri 2003 ministra hospodárstva.

Neprehliadnite

Začiatok konca

V druhej Dzurindovej vláde mal predseda ANO najviac konfliktov s KDH, ktoré vtedy viedol Pavol Hrušovský. Spory ani zďaleka nevyplývali iba z odlišnej liberálnej či konzervatívnej povahy oboch subjektov. Mali totiž ekonomicko-mocenský charakter. Prostredníctvom svojich nominantov predseda ANO ovládol štátne Slovenské elektrárne, pretože v ich päťčlennom predstavenstve mal tri osoby, čo sa KDH vonkoncom nepáčilo.

S ministrom vnútra Vladimírom Palkom sa dostal do sporu aj preto, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Rozhovor

Tagy Pavol Rusko

Diskusia (0 reakcií)