Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyhraj voľby a nemôžeš všetko: ako dostať na úrady ľudí s chrbtovou kosťou

Hlboko zakorenená predstava mnohých politikov a nanešťastie aj voličov je, že demokratická forma spoločenského zriadenia dáva voľbami novozvolenej vláde do rúk takmer absolútnu moc. Azda najznámenším propagátorom tejto myšlienky bol bývalý predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), ktorý na výčitku opozičných poslancov, že v národnej rade vystupuje v rozpore s rokovacím poriadkom, povedal slávnu vetu: „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“

09.11.2017, 20:03 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Avšak demokracia nie je o nekontrolovateľnej vláde väčšiny. Naopak, na svoje kvalitné fungovanie potrebuje aj delenie moci a nezávislé a regulačné orgány, ktoré zabezpečujú vládu práva či efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami.

Koncom októbra sa dôležitej téme nezávislosti a odbornosti kontrolných a regulačných inštitúcií venovala konferencia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a neziskovky Transparency International Slovakia (TIS). Iróniou osudu je, že na ňu neprišiel nikto z predstaviteľov vládnucej koalície. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa na poslednú chvíľu ospravedlnila.

Neprehliadnite

Exminister, teraz regulátor

K téme nedávno TIS zverejnila štúdiu, ktorá zhodnotila šesť významných slovenských regulačných a kontrolných úradov. Medzi inými Protimonopolný úrad SR (PMÚ) či Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z analýzy mimovládnej organizácie vyplýva napríklad to, že Slovensku by prospelo, ak by viac právomocí v personálnych nomináciách prešlo na úrad prezidenta, pretože dnes sa tieto kompetencie sústreďujú najmä v rukách vlády a parlamentu, od ktorých by mali byť kontrolné úrady nezávislé.

Podľa TIS by pomohli aj povinné verejné vypočutia kandidátov na vedúce pozície úradov, odstránenie možnosti vágnych dôvodov na ich odvolanie či zamestnanecké obmedzenie pred vstupom na úrad a po ňom. Aby sa tieto osoby vyhli konfliktom záujmov. Možnosťou je aj volenie len na jedno dlhšie funkčné obdobie či takzvanou kvalifikovanou väčšinou v národnej rade. Tak, aby kandidát dostal hlasy koalície, ale aj opozície.

O vysokej miere politizácie regulačných inštitúcií vypovedá fakt, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy demokracia, voľby