Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plynová loby si podáva kľučky u Šefčoviča, priazeň Bruselu stojí sto miliónov

Európska komisia vychádza v ústrety požiadavkám plynárenského sektora, ktorý vynakladá veľké peniaze na pretavenie svojich záujmov do európskej legislatívy a projektov. Medzi hlavné ciele ich snáh o ovplyvňovanie patrí aj slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, zodpovedný za Energetickú úniu.

28.11.2017, 05:09 | Eva Mihočková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Odhalenia prinieslo bruselské občianske združenie Corporate Europe Observatory (CEO), ktoré sa zameriava na mapovanie neprimeraného vplyvu korporácií a ich lobistov na európsku politiku.

M. Šefčovič pre TREND priznal, že sa s plynárenskými lobistami stretáva, ale odmieta, že by akokoľvek ovplyvňovali jeho rozhodnutia. Priamej odpovedi na otázku, aké časté sú jeho styky s týmito ľuďmi, sa však vyhol. Podľa zistení CEO s nimi sedí v priemere každý týždeň.

S komisárom na káve

Na jednej strane je prirodzené, že sa M. Šefčovič ako podpredseda Komisie zodpovedný za Energetickú úniu stretáva so zástupcami energetických firiem. Ako pre TREND uvádza jeho hovorkyňa Renata Goldírová „treba si uvedomiť, že Komisia nenavrhuje jednotlivé politiky vo vzduchoprázdne, a preto reagujeme na všetky relevantné žiadosti o stretnutia“.

Otázkou však je, koľko takých stretnutí s lobistami je ešte v poriadku a či ich výsledný vplyv na európsku politiku nie je neprimeraný. Z údajov, ktoré CEO zostavilo z verejných dát v európskom registri lobistov, je zrejmé, že plynári roztočili v Bruseli vplyvnú mašinériu veľkých peňazí a moci.

Zdroj: Gascade

„Plynová loby v Bruseli minula v uplynulom roku viac ako sto miliónov eur, platila si viac ako tisíc lobistov a v období od novembra 2014 do augusta 2017 sa s dvoma komisármi zodpovednými za energetiku stretli 460-krát,“ uvádza bruselské združenie. V prepočte to vychádza v priemere na viac ako tri schôdzky týždenne.

Neprehliadnite

Dvaja spomínaní komisári sú M. Šefčovič a Miguel Arias Cañete. Koľko z toho teda pripadá na slovenského eurokomisára? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Svet

Tagy lobing, Maroš Šefčovič, plyn