Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Majiteľ CBA sa dočkal, po rokoch hľadania našiel kupca pre svoje potraviny

Roky bolo verejným tajomstvom, že lučenecký obchodný reťazec CBA Slovakia je na predaj. Majiteľ firmy Marian Šufliarsky mladší po rokoch hľadania napokon našiel kupca, ktorý prevezme sieť viac ako tristo menších obchodov s potravinami. Na predaji celej firmy sa dohodol s poľskou private equity Enterprise Investors (EI). Nový majiteľ nepreberá opraty okamžite, transakcia je podmienená schválením Protimonopolného úradu SR.

24.11.2017, 05:05 | Marek Legéň | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

EI sa tak vracia do slovenského retailu, z ktorého sa stiahla v roku 2013, po predaji podielu v reťazci s elektronikou Nay jeho pôvodným zakladateľom.

Poliaci si v maloobchode s potravinami veria. Sebavedomie im dodali úspešné príbehy, ktoré nedávno dopísali s poľským reťazcom Dino a rumunskou sieťou Profi. V oboch prípadoch rozšírili biznis, pozdvihli kondíciu firiem a výhodne predali svoje podiely.

Expanzia aj oddlženie

Reťazec CBA Slovakia patrí k popredným maloobchodníkom s potravinami s čisto slovenským kapitálom a s ročnými tržbami nad 140 miliónov eur. Je najväčšou súčasťou nákupnej aliancie CBA SK, ktorá združuje dvanásť menších predajcov potravín, najmä s užšou regionálnou pôsobnosťou.

Portfólio lučeneckej CBA tvoria primárne menšie samoobslužné predajne potravín na vidieku a v menších mestách na západnom a strednom Slovensku. Sieť postupne prechádza modernizáciou priestorov a vybavenia, ktorá si vyžaduje nemalé investície. Firma v poslednom období navyše nahromadila dlhy. Ku koncu minulého roka jej záväzky dosiahli tridsať miliónov eur, približne osemdesiatpäť percent z celkovej bilančnej sumy.

Okolo CBA krúžili viacerí záujemcovia. V minulosti ju skúšala „naťuknúť“ napríklad COOP Jednota. Podľa portálu Aktuality.sk mal byť nedávno upečený predaj siete skupine Terno, no špekulácie o rokovaní s týmto reťazcom vedenie CBA Slovakia rezolútne odmietlo. Podľa informácií TRENDU pokusy o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy CBA

Súvisiace články

Z predajní CBA sťahujú rascu so zamlčanou látkou

Z predajní CBA sťahujú rascu so zamlčanou látkou

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) nariadila obchodnej sieti CBA Potraviny stiahnuť šaržu balenia mletej rasce od českej spoločnosti Vitana. Problémom je zložka, ktorú výrobca utajil na obale. 1

Tesco oslavuje Vianoce s moslimskou rodinou

Andrej Danko? Paleznyj idijot

Koniec slovenského tigra: čo robiť, aby sme znova dobiehali Západ

Šéf VÚB: Bohatstvo Slovákov sa o pár rokov zvýši o polovicu

Diskusia (0 reakcií)