Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Britské univerzity sú našim študentom otvorené. Môže sa to zmeniť

Je zopár vecí, v ktorých je Spojené kráľovstvo stále svetovým lídrom a univerzitné vzdelanie medzi ne rozhodne patrí. Dokazuje to aj aktuálny rebríček najlepších svetových univerzít zostavený spoločnosťou THE (Times Higher Education) platný na rok 2018.

03.12.2017, 17:07 | Eva Mihočková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Prvenstvo v ňom opäť obhájila Oxfordská univerzita a na druhé miesto poskočila univerzita v Cambridgei, ktorá bola minulý rok na štvrtej priečke. Do prvej desiatky sa ešte dostala Imperial College London. Dôvodom výborného britského umiestnenia sú excelentné vedecké výsledky, ako aj zvýšenie príjmov top univerzít, čo v prípade Oxfordu predstavuje nárast takmer o štvrtinu.

To sa však brexitom zrejme zmení a finančné toky z Bruselu sa zastavia. Oxfordská univerzita čerpá pätinu svojich zdrojov na výskum z európskych fondov a v prípade Cambridgeu je to až štvrtina. Odchodom monarchie z EÚ sa obmedzí aj prílev zahraničných študentov, ktorí sa už dnes cítia v ostrovnej krajine menej vítaní.

Splniť si sen

V Spojenom kráľovstve študuje 1 413 Slovákov. To z britskej monarchie robí tretiu najobľúbenejšiu zahraničnú destináciu slovenských študentov. Viac sa ich zapísalo na vysoké školy už len v Maďarsku (1 893) a, samozrejme, v Českej republike, ktorej patrí s veľkým odstupom prvenstvo (22 922). Vyplýva to zo štatistiky think tanku OBC Transeuropa, ktorú zostavil na základe dát z Eurostatu, UNESCO a OBSE za rok 2015.

Neprehliadnite

Mladí slovenskí záujemcovia o štúdium na britských univerzitách by sa však mali poponáhľať, ak si chcú splniť svoj sen o vzdelaní. Brexitom sa čoskoro všetko zmení a dostať sa cez Lamanšský prieliv už nemusí byť také jednoduché a lacné ako dnes.

„Momentálne sa britské univerzity snažia ešte nabrať čo najviac zahraničných študentov, pretože dnes nikto netuší, ako sa zmenia podmienky od budúceho roka,“ hovorí Peter Iľko, zakladateľ agentúry Injoy, ktorá mladým ľuďom sprostredkováva štúdium v zahraničí. Upozorňuje, že čas sa kráti a termín na podanie prihlášok ešte za súčasných priaznivých podmienok je v januári.

Spojené kráľovstvo je už síce jednou nohou vonku z EÚ, ale stále ešte garantuje európskym občanom nemalé výhody na svojich univerzitách. Majú nárok na rovnakú výšku školného ako britskí študenti. V niektorých prípadoch to môže predstavovať aj deväťtisíc libier ročne, a preto je veľmi dôležité, že slovenskí študenti majú právo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Brexit, Použi rozum, školstvo

Súvisiace články

Ako sa podniká s drakmi a so strigôňmi

Ako sa podniká s drakmi a so strigôňmi Použi rozum

Stolová hra Rozprávkari je najúspešnejším rýdzo slovenským crowdfundingom. Stojí za ním finančný analytik Dellu Matúš Teplický, ktorý sa vybral do sveta stolných hier biznisové šťastie hľadať 1

Unikát zo Slovenska: Dvojkolesová „tesla“ z 3D tlačiarne

O čo naozaj ide Georgeovi Sorosovi

Račianska: dopravná tepna alebo mestský bulvár?

Vycvičil ich socializmus, dnes sú najväčším výrobcom trafostaníc

Diskusia (0 reakcií)