Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tesla rekordne páli peniaze a Musk maskuje problémy novými elektroautami

Šéf automobilky Tesla a americký vizionár Elon Musk vytiahol z rukáva nové eso. Po viacerých modeloch osobných elektromobilov predstavil prvý nákladný ťahač Tesla Semi na čisto elektrický pohon. Z jeho návesu slávnostne vyparkovalo prekvapenie – modernizované športové kupé Roadster, ktorého výrobu Tesla ukončila pred piatimi rokmi. Parametre zlepšenej verzie ho predurčujú stať sa najrýchlejším športiakom na svete.

01.12.2017, 05:07 | Marek Legéň | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Analytici ale upriamujú pozornosť na iný údaj súvisiaci s rýchlosťou. Podľa agentúry Bloomberg Tesla míňa hotovosť tempom osemtisíc dolárov za minútu a na ďalší chod bude potrebovať novú finančnú injekciu. Kľúč k úspechu stratovej automobilky sa skrýva v cenovo dostupnejšom aute Model 3, s ktorého výrobou začala v tomto roku a zatiaľ výrazne zaostáva za plánom.

Po osobákoch prvý elektroťahač

Dizajn elektrického ťahača od Tesly ladí s atraktívnym vzhľadom osobných modelov automobilky. Podobne ako ony disponuje poloautonómnym riadiacim systémom, ktorý umožňuje v zápche automaticky spomaliť či udržať sa v jazdnom pruhu. Priestorný interiér Semi vypĺňa jedno sedadlo uprostred kabíny, okolo ktorého sú situované dve dotykové obrazovky. Dojazd osemsto kilometrov na jedno nabitie (pri plnom naložení a diaľničnej rýchlosti) je síce len polovičný v porovnaní s naftovými kamiónmi, no prevádzka dieselových konkurentov na jeden kilometer je podľa E. Muska o pätinu drahšia než pri Semi.

Neprehliadnite

Kamión Tesly s očakávanou cenovkou od stopäťdesiat do dvestotisíc dolárov by sa mal začať vyrábať v roku 2019. Firma dostala za pár dní desiatky objednávok. Pätnásť kusov si napríklad objednal americký obchodník Wal-Mart. Tesla najskôr pýtala za jeden kus preddavok päťtisíc eur, no zakrátko ho zdvihla na štvornásobok.

S vozidlom Semi sa Tesla podľa agentúry ČTK púšťa na neistý trh, hoci dopyt po elektrických nákladiakoch má v ďalších rokoch rásť. Spoločnosť Navigant Research odhaduje, že ich predaj do roku 2026 stúpne na viac než sedemdesiattisíc z vlaňajších zhruba štyroch tisícok kusov. Väčšinou však pôjdu na odbyt menšie a stredne veľké vozidlá, napríklad smetiarske autá či dodávky s dojazdom do dvesto kilometrov, no tiež s lacnejšou batériou s dobíjaním na plný výkon cez noc.

Sklz kľúčového modelu

Spolu s elektroťahačom E. Musk ukázal čakajúcemu davu aj športové prekvapenie. Zlepšený Roadster so zrýchlením z nuly na stovku za rekordné necelé dve sekundy. Štvormiestne kupé s maximálnou rýchlosťou viac ako štyristo kilometrov za hodinu zvládne na jedno nabitie prejsť až tisíc kilometrov. Na trh by malo prísť v roku 2020 pri základnej cene dvestotisíc dolárov.

Aj v tomto prípade automobilka s veľkým predstihom prijíma objednávky za „maličkosť“, preddavok najmenej päťdesiattisíc dolárov. Ak si nejaký fajnšmeker chce predplatiť drahšiu prémiovú verziu, musí zložiť plnú sumu štvrť milióna dolárov. Toľko šou pre fanúšikov amerického automobilového elektrošampióna.

Vizitka Tesly Motors
(mil. $)
Vizitka Tesly Motors
Pozn.: Údaje za rok 2017 sú za prvé tri štvrťroky PRAMEŇ: TREND Analyses

Analytici vnímajú predstavenie nových modelov áut ako zásterku na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Podnikanie

Tagy elektromobily, Elon Musk, Tesla Motors