Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daňová odborníčka: Paradise Papers urýchlia zmenu myslenia

30.11.2017 | Xénia Makarová

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

30.11.2017 | Jozko Ferko

títo socani v EU sa všemožne snažia okradnúť obyvateľov na všetkých frontoch. Myslenie ked my máme 40% daň tak všetci naokolo , ktorí majú daň nižšiu sú daňová raje... tak my ťa aj tak zoderiemie a tých 40% nám zaplatíš tak či tak. Veď z čoho by si tá poslanecká sebranka mohla zvyšovať plat. Hlavne, že poslanecké náhrady sa N E Z D A Ň U J Ú, detto príjem europoslancov nie je zdanený

03.12.2017 | Anonym

Pani rakúska odborníčka pekne popisuje vývoj myslenia rakúskych daňovníkov a postavenie Rakúska k Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Správne poukazuje na štedrú podporu rakúskej vlády, hoci neuvádza porovnanie so SR (napr. aspoň výšku HDP), mieru podnikateľskej slobody, ani rozsah investícií do politických nominantov pre pozitívne ovplyvnenie cashflow finančnej oligarchie. Je pochopiteľné, že v civilizovaných krajinách typu alpských štátov a tiež škandinávskych mnohí podnikatelia aj občania sú zmierení s vyšším daňovým zaťažením, lebo majú vyššie právne istoty a dostávajú od štátu aj hmatateľné protihodnoty. Domnievam sa, že politická mafia každému mysliacemu občanovi odobrala ochotu nechať sa okrádať - ani formou daní nie. Kauzy typu Paradise Papers poukazujú prevažne na snahu aktívnych subjektov chrániť svoj majetok pred neproduktívnymi štátnymi parazitmi (medializované sú však len tie škandalóznejšie/nepohodlnejšie pre vládnucu elitu), naproti tomu nedostatočne sa medializujú a minimálne sankcionujú podstatne častejšie prípady "zákonného" a skrytého okrádania aktívnych subjektov štátnymi príživníkmi.
Bližšie k slovenským pomerom sa javí analógia vzniku ruskej mafie (masívny vývoz kapitálu, spojenia "vorov v zakone" s politikmi a pod.). Možno sa niekedy nájde investigatívny žurnalista, ktorý dôkladne rozoberie naše kauzy, aj tie väčšie ako obete PanamaPapers a Paradise Papers, a dosiahne nápravu. Možno by sa po celosvetovom spopularizovaní „SlovakiaPapers“ zvýšila dôveryhodnosť novonastúpených politických potentátov a s ňou daňová disciplína.
Iný reportér Trendu pred časom napísal: „Medzi Slovákmi rastie záujem o daňové raje. Podľa agentúry ČEKIA naznačujú čísla zo začiatku roka najsilnejší odliv podnikateľov do daňových rajov za posledné tri roky. Hlavným dôvodom pritom nie je daňová optimalizácia, ale bezpečnosť majetku a ochrana súkromia. ...“
Zdá sa, že násilná snaha o globálnu kontrolu príjmov neproduktívnymi byrokratmi so súčasným potláčaním a obmedzovaním súkromia a slobodného konania produktívnych občanov urýchli proces rozpadu veľkých zoskupení, na čo upozorňoval okrem iných už pred siedmimi rokmi lichtenštajnské knieža Hans-Adam II. (a brexit).

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.