Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Opuštěná společnost: Prečo politikom nezáleží na osude krajiny

Kým inteligentný človek o svojich názoroch pochybuje, uvedomuje si vlastnú obmedzenú znalosť skutočnosti, hlupák si zamieňa svoj názor za skutočnosť. Tým sa pravda dostáva do úzkych. Ak totiž jedna strana „pochybuje“ a druhá „konštatuje“, nie je ťažké si predstaviť, kto na verejnosti pôsobí dôveryhodnejšie. No ak sa nechceme zriecť základných kritérií slobodných a zodpovedných bytostí, musíme hľadanie pravdy akceptovať ako hlavný cieľ nášho verejného konania.

03.12.2017, 19:00 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Podobná pasáž znie, akoby ju napísal Timothy Snyder vo svojej knihe Tyrania z minulého roka. Ale pokojne by mohla patriť aj Masarykovi, Havlovi, Čapkovi či Peroutkovi, českým historickým autoritám, na ktoré sa počas celej svojej knihy odvoláva Erik Tabery. To, že už sú všetci mŕtvi, je symbolické.

Ako politikov opustili idey

Názov knihy Opuštěná společnost si totiž E. Tabery zvolil presne preto, že žiadnu novú autoritu porovnateľnú s menovanými velikánmi moderných českých dejín nevidí. Politici podľa neho opustili krajinu, sledujú iba vlastné osobné ciele a neponúkajú krajine žiadne dlhodobé smerovanie či spoločnú zjednocujúcu ideu.

„Najvýraznejšie to bolo vidieť na reakcii politikov na imigračnú krízu. Nik sa nesnažil vysvetľovať verejnosti, čo sa deje, ako napríklad v Nemecku či Rakúsku. Len sa vyhovorili na Brusel alebo sa vôbec nevyjadrovali. Preto sa v Česku desíme utečencov. Lebo politici ukázali, že nevedia, čo robiť,“ vysvetľuje autor v rozhovore pre Český rozhlas.

Neprehliadnite

A hoci hovorí o českej skúsenosti, dá sa – ako množstvo iných postrehov v knihe – takmer bez zmeny aplikovať na Slovensko. Autor sám sa Slovenska dotýka len okrajovo. Napríklad pri diskusii o nástupe krajnej pravice v Česku upozorňuje na to, že Kremeľ na dosahovanie vlastných cieľov paradoxne rád podporuje neonacistov po celej Európe, napríklad kotlebovcov na Slovensku.

Korene československosti

Niekedy je toto porovnávanie krajín, ktoré vyšli z rovnakých ideových základov prvej 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika