Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príplatky a iné poslanecké návrhy nabúravajú rozpočet

29.11.2017, 09:07

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Azda ešte nikdy sa štátny rozpočet medzi jeho schválením vládou a následnom odobrovaní v parlamente nemenil tak veľmi ako tento rok. Do národnej rady sa cez poslanecké pozmeňovacie návrhy dostali opatrenia za stovky miliónov eur, ktoré neprešli daňovým výborom, ktorý má hodnovernosť čísel príjmov rozpočtu odobrovať. Ide už o dlhšie ohlasované zvyšovanie povinných príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a vo sviatky. To by malo súkromný sektor stáť až okolo jednej miliardy eur ročne. Po kritike, že štát svojim zamestnancom obdobné príplatky nezvyšuje, prišiel od ministra práce Jána Richtera prísľub, že rovnaký benefit dostanú aj oni. Okrem toho sa do parlamentu prepracovalo aj zrušenie oslobodenia nízkopríjmových zamestnancov od platenia zdravotných odvodov. To by štátu malo priniesť navyše až sto miliónov eur ročne.

Zdroj: TREND.sk

Čínske miliardy v strednej Európe

Čína poskytne tri miliardy dolárov na rozvojové a investičné projekty v strednej a východnej Európe (CEE). Investície do rôznych odvetví prisľúbil čínsky premiér Li Kche-čchiang na zasadnutí skupiny 16+1 v Budapešti. Jej vznik iniciovala Čína pred piatimi rokmi a zapojilo sa do nej jedenásť členov Európskej únie a päť nečlenských krajín. Väčšinu financií má poskytnúť Čínska rozvojová banka pod záštitou novovzniknutej spoločnej Medzibankovej asociácie. Ďalšie peniaze pre región majú pochádzať z fondu investičnej spolupráce, do ktorého Čína naleje miliardu dolárov.

Čierny piatok popchol hodnotu Amazonu

Nákupný ošiaľ počas takzvaného Čierneho piatka (Black Friday) vyhnal hodnotu majetku zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa nad 100 miliárd dolárov. Päťdesiattriročný J. Bezos sa tak stal prvým miliardárom, ktorého majetok dosiahol dvanásťciferné hodnoty od roku 1999, keď sa to podarilo zakladateľovi Microsoftu Billovi Gatesovi. Akcie Amazonu stúpli za deň o 2,5 percenta, za celý tento rok až o 58 percent. Po Gatesovi je na treťom miestne v rebríčku najväčších boháčov aktuálne Warren Buffett.

Zdroj: Sita/Ap

Ratko Mladič dostal doživotie

Bývalý srbský veliteľ z čias bosnianskej vojny Ratko Mladič bol medzinárodným tribunálom v Haagu odsúdený na doživotie za genocídu a ďalšie zločiny. Trestný súd pre bývalú Juhosláviu ho uznal vinným v desiatich z jednenástich bodov obžaloby vrátane vyvražďovania bosnianskych moslimov, zločinov proti ľudskosti a porušení zákonov vojenského práva. Holandský sudca Alphons Orie tiež povedal, že senát uznal aj Mladičovu vinu na zločinoch v Srebrenici, kde srbskí vojaci zmasakrovali sedem-tisíc Bosniakov, či ostreľovanie civilného obyvateľstva Sarajeva. Na svedomí má aj branie rukojemníkov z radov OSN a medzinárodných síl UNPROFOR. Mladič sa ešte voči rozsudku, ktorý prišiel po viac ako štvorročnom súdnom procese, mieni odvolať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.