Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Protest ako príležitosť. Ale najmä pre vládu

04.12.2017 | Katarína Ragáčová

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

30.11.2017 | Pavol Čižmárik

No keby som práve doletel z marsu alebo začal vnímať výstavbu diaľnic minulý týžden, tak tlieskam.

Keďže už nejaký ten rok pozorujem, tak sa musím pýtať, prečo chodí trend okolo horúcej kaše.

Málo je príkladov, čo by sa dali spomenúť?

Ako sa dajú podusiť vo vlastnej štave Prešovčania, aby prešiel megapredražený veľký obchvat tesne predtým, ako po rokoch odsúvania spustia malý obchvat?

Ako sa dá roky hrať tendrové divadlo, ako tomu bolo pri tuneli Višňové?

Ako sa mení geológia pri Ružomberku, úsek sa skracuje, ale pritom výrazne predražuje?

Dlhová brzda je darom z neba pre túto spoločnosť. Neschopnosť ochromenej NDS takisto. Čím menej sa toho vytendruje v tejto ére, tým lepšie.

30.11.2017 | Roman Kanala

Pred Prešovom bola Považská Bystrica, ktorú bolo treba potrestať za odbojnosť aktivistov. Tak diaľnica končila pred mestom z jednej strany, z druhej strany a v meste viedla centrom. Občas nejaký zrazený chodec, občas ťuknuté auto, každodenné zápchy. To isté zažívajú nešťastníci v Kraľovanoch, v Ružomberku, Krupine, ale aj v Dvoriankach, kde praskajú domy kvôli vibráciám preťažených kamiónov prekračujúcich rýchlosť. V Mýtnej starosta robí petície za rozbitie dlhovej brzdy, v Prešove boli ožrani tak vynervovaní, že si neuvedomili, akým nehoráznym spôsobom sa nechajú inštrumentalizovať stavbárskym mafiám. Ich "obchvat" im vyrieši vrecká stavbárov, ale nie dopravnú situáciu v meste. Tú im vyriešila výpadovka pri Toryse. Ešte jednu na Sabinov, ale tá sa neplánuje, nie je dosť drahá. Takže problém s plánovaním a so stanovením priorít.

A tu sa znovu dostávame k notorickému problému centrálneho plánovania a centrálneho rozhodovania. Na Švajčiarsku po švajčiarsky si kantóny môžu postaviť diaľnicu, ak chcú. Financie na to majú, lebo väčšina daní im ostáva doma. Ale ak sa uchádzajú o federálne spolufinancovanie, musí im federál odobriť, že stavba je v celospoločenskom záujme a potom im preplatí polovicu, dve tretiny, alebo aj 90% nákladov. Miestni vedia lepšie, čo im treba a čo im treba najviac.

Lenže švajčiarske kantóny si zachovali suverenitu v dôležitých vecich, ako dane a rozhodovanie o cestách. Ani vúcy, ani okresy žiadnu suverenitu nemajú. Ani len autonómiu. Povedzte slovo autonómia a v Žiline vás zožerú. Autonómia bola nástrojom rozbitia republiky v 1939 i 1992.

04.12.2017 | PaloK

Považská Bystrica? Diaľnica tadiaľ ide len a len preto, že tak bola naprojektovaná. A to len a len preto, že si to za socializmu vydupali tamojší súdrohovia, pretože tam mali závody ťažkého strojárstva. Inak by išla popri Púchove. Takže PovžskoBystričania si užili, čo si "sami" kedysi vydupkali.

05.12.2017 | Morris

Svajciarsko nema dialnice - cesta, po ktorej sa da ist max stovkou nie je dialnica... ;-)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.