Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci v Paradise Papers: Imreczeho kamarát, Kmotrík aj Ján Man

Odhalenia Paradise Papers ukázali, koľko sa toho v pohľade na medzinárodné dane na Slovensku za dva roky zmenilo. Pre firmy a podnikateľov už nie je také výhodné obchádzať daňový systém a ukrývať svoj majetok cez schránky v daňových rajoch.

30.11.2017, 09:32 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Paradise Papers (PP) je jeden z najväčších únikov dokumentov z takzvaných offshore krajín. TREND sa k nim dostal vďaka spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku. Na slovenskom zozname je viacero vplyvných ľudí blízkych súčasnej vláde a známych biznismenov.

Niektoré schémy, ktoré využívali, už v budúcnosti nemusia fungovať – napríklad takmer nulová daň na Malte. Taktiež už nie je možné zarobiť na štáte bez toho, aby sa verejnosť dozvedela, kto z obchodu profituje. Nedávne zavedenie registra partnerov vo verejnom sektore ministerkou Luciou Žitňanskou totiž odkrýva skutočných vlastníkov za rôznymi zahraničnými schránkovými firmami.

Neprehliadnite

Imreczeho kamarát

V PP sa objavil aj známy šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý u neho získal viacero zákaziek. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa Michal Suchoba stal riaditeľom maltskej firmy Allexis Assets Limited.

Slovenská eseročka s rovnakým menom Allexis uzavrela od roku 2015 viaceré zmluvy u daniarov. Ich podmienky, ako aj ceny nie sú však celkom známe, keďže zákazky daniari zadávali v takzvanom utajenom režime s argumentom, že ide o citlivé projekty. Daniari takto obstarávali napríklad IT systém na kontrolu svojich vlastných kontrolórov či na elektronické registračné pokladnice.

Maltská firma vraj zabezpečuje zahraničné aktivity. „Allexis Assets je spoločnosť, ktorá je súčasťou našej skupiny a je od svojho založenia transparentne uvedená aj na našich webových prezentáciách. Zabezpečuje organizáciu a účasť na svetových konferenciách a výstavách, medzinárodných tendroch a obchodných aktivitách mimo územia Slovenska a Českej republiky,“ reagovala pre TREND Jana Rovčaninová, výkonná riaditeľka Allexis. Dodala, že o ich zodpovednom podnikaní svedčí napríklad aj absencia finančných transferov zo slovenskej Allexis na jej zahraničnú sesterskú spoločnosť.

Allexis na webovej stránke okrem zmienky o maltskej spoločnosti tiež hneď v úvodnej prezentácii upozorňuje na vysoký objem daňových únikov v Únii a že efektívnejší výber daní znamená viac príjmov pre štátny rozpočet.

Michal SuchobaZdroj: Maňo Štrauch

Zákazky a otázky

Maltská Allexis Assets Limited mala podľa uniknutých dokumentov v rokoch 2015 až 2016 z právnickej kancelárie len niekoľko archivovaných dokumentov. Vo všeobecnosti sa archivujú všetky kľúčové dokumenty o činnosti firmy. Nízky počet dokumentov môže byť jedným zo signálov pre daňovú kontrolu, že firma pôsobí v krajine len formálne s cieľom využiť lepšie daňové podmienky.

Týždenník Plus 7 dní dávnejšie informoval, že M. Suchoba je dlhoročným osobným priateľom 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Paradise Papers

Diskusia (0 reakcií)