Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

3D hologramy, tester vody. Aké inovácie prinášajú slovenské start-upy?

Aeromobil, jeden z najznámejších slovenských start-upov, má za sebou ďalšiu dôležitú premiéru. Minulý týždeň konečne po prvýkrát ukázal prototyp svojho lietajúceho auta aj domácej verejnosti. Stalo sa to na finále tradičnej súťaže mladých inovatívnych firiem Startup Awards. Ochranka vás síce za volant (či skôr do kokpitu) sadnúť nepustila, ale na selfíčko to stačilo.

06.12.2017, 21:22 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Keďže show car umiestnili do vstupnej haly Slovenského národného divadla, kde sa Startup Awards odohrávali, prechádzali okolo neho všetci adepti na tohtoročného start-upového Oscara. Dalo sa to vidieť aj symbolicky – ako motivácia a vzor, kam to so svojím projektom môžu dotiahnuť. Startup Awards už po siedmykrát ukázali to najsľubnejšie z inovačného potenciálu Slovenska.

Čo start-upy (ne)robia

Je to paradox, ale ani jeden z finalistov súťaže nebol z automobilového alebo automotive prostredia. Zvláštne, najmä keď štatisticky je Slovensko najväčším producentom áut na svete v prepočte na jedného obyvateľa. A keď dnes už väčšina automobiliek uznáva, že ich sektor v nadchádzajúcich piatich až desiatich rokoch čaká viac zmien než za celé uplynulé polstoročie.

Nielen lietajúce autá, ale najmä autonómne samojazdiace vozidlá a elektrický pohon sa stávajú zásadnými disruptívnymi inováciami, ktoré rozvrátia existujúce biznis modely a vytvoria priestor pre nové.

Osmička finalistov Startup Awards (v abecednom poradí)

 • Kontentino (nástroje na riadenie kampaní na sociálnych sieťach)
 • Matsuko (3D hologramy v pokročilej rozšírenej realite)
 • Minty (prezentačná a predajná platforma pre ilustrátorov)
 • Neseda (ergonomická stolička)
 • Unimus (zálohovanie a manažment sieťových zariadení)
 • Poetic Studio (nový formát príbehových videohier)
 • Saftra Photonics – víťazný tím (testovanie výskytu škodlivín vo vode a v potravinách)
 • Virtual Medicine (aplikácia pre výučbu anatómie vo virtuálnej realite)

Startup Awards 2017Zdroj: Startup Awards

Mobilita rezonovala aj v keynotoch zahraničných spíkrov, ktorých na StartupAwards a súvisiacu konferenciu FutureNow pozvali organizátori.

„Mladí ľudia chcú žiť v meste. A mať v meste auto, to je otrava. V skutočnosti počet žiadostí o vodičské preukazy v New Yorku kulminoval v roku 2015,“ vysvetľoval zmeny v životnom štýle Ariel Sella z izraelského start-upového akcelerátora Capsula, ktorý sa zameriava na podporu mladých firiem.

V samotnom Izraeli podľa neho pôsobí takmer šesťsto start-upov v oblasti mobility a automotive. Práve z tejto blízkovýchodnej krajiny vzišli úspešné projekty, ako je mobilná navigačná aplikácia Waze, asistenčný systém na báze strojového videnia Mobileye a platforma pre taxíky Gett (podobne ako Uber alebo slovenský Hopin).

Startup Awards 2017: Ariel Sella z izraelského start-upového akcelerátora CapsulaZdroj: Startup Awards

Pri pohľade na Startp Awards (jeho aktuálny ročník i niekoľko ročníkov predtým) sa zdá, že inovatívnych Slovákov zatiaľ viac zaujímajú výzvy v iných brandžiach.

Napríklad Saftra Photonics, tím vedcov z prostredia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý si napokon zo súťaže tento rok odniesol víťazstvo, vyvíja efektívny spôsob, ako vo vode a v potravinách detegovať perzistentné organické znečisťujúce látky, a tak testovať ich kvalitu a zdravotnú bezchybnosť.

Základom je unikátny čip, ktorý podľa šéfa projektu profesora Pavla Miškovského vznikol kombináciou nanotechnológie, fotoniky, organickej chémie a digitálnej technológie.

Startup Awards 2017: Miroslav Konečný zo Saftra PhotonicsZdroj: Startup Awards

Projekt ergonomickej stoličky Neseda zasa hľadá odpoveď na otázku, ako zvládnuť životný štýl, v rámci ktorého človek bežne presedí dvanásť hodín denne. „Zdravotné problémy z nesprávneho sedenia zabijú ročne milióny ľudí,“ glosuje CEO Nesedy Michal Duchoň.

Neprehliadnite

Start-up Kontentino pracuje na nástrojoch, ktoré marketérom uľahčujú komunikáciu so zákazníkmi a spotrebiteľmi na sociálnych sieťach. Virtual Medicine zlepšuje štúdium medicíny pomocou VR aplikácie, ktorá je kombináciou anatomického atlasu a učebnice.

Unimus poskytuje prostriedky na správu sieťových zariadení, ktorých v jednej stredne veľkej kancelárskej budove môže byť i niekoľko stoviek. „Pomáhame svetu, aby ostal pripojený,“ mieni šéf projektu Tomáš Kirňák.

Startup Awards aj tento rok potvrdili rastúcu kvalitu mladých projektov

No a napríklad start-up Minty sa pokúša o vytvorenie platformového biznisu. Spája profesionálnych ilustrátorov a fanúšikov umenia, ktorí si ich diela chcú kúpiť. Podobne ako to robí Airbnb s majiteľmi bytov a záujemcami o ubytovanie.

Minty umožňuje umelcom predstaviť svoje portfólio a ponúknuť ho na predaj, kým kupujúci si takto môžu zadať aj objednávku na vytvorenie diela na mieru. Ilustrátori sa na prvý pohľad zdajú iba ako malý segment, v skutočnosti celkové výnosy týchto freelancerov dosahujú niekoľko desiatok miliárd dolárov ročne.

Startup Awards 2017: Petra Kemková, MintyZdroj: Startup Awards

Čo už majú za sebou

Startup Awards aj tento rok potvrdili rastúcu kvalitatívnu úroveň mladých projektov. Iste, do záverečného súboja súťaže sa ani nemohli dostať nápady v skorom štádiu. No mnohí finalisti nemali v rukách len funkčný prototyp, ale aj reálny produkt a na konte platiacich zákazníkov.

Napríklad Kontentino už tento rok očakáva tržby na úrovni 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy aeromobil, startup, Startup Awards

Diskusia (0 reakcií)