Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kam v decembri uniknúť pred slovenskou zimou a prežiť dovolenku v teple

10.12.2017, 09:55 | Jarmila Horváthová | © 2017 News and Media Holding

Koncoročný stres, vianočné večierky a prípravy na sviatky, advent... december je mesiac, keď na dovolenku niekde v teple väčšina ľudí nemyslí. Hoci práve december, teda obdobie do Vianoc a prázdnin, je čas, počas ktorého je cestovanie do oblastí s príjemným počasím lacnejšie ako inokedy. To práve preto, že naň vtedy myslí málokto.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Vianoce a Silvester prejdú a zrazu chlad a tma zaliezajú pod kožu, stávajú sa horšie znesiteľnými. Stráviť aspoň pár dní, kde je teplejšie a svetlejšie, sa stáva snom mnohých a mnohí ho aj premenia na realitu. Hoci aj na druhom konci sveta, no vtedy treba naplánovať aspoň dva týždne dovolenky. Prinášame zopár tipov, kde si možno zimu spríjemniť.

Blízko a s príjemnou klímou

Aj bez toho, aby človek strávil dlhé hodiny v lietadle a potom prekonával pásmovú chorobu, sa dá uniknúť zo stredoeurópskeho nečasu. Napríklad na Kanárske ostrovy alebo ešte bližšie – na Madeiru. Tá je vzdialená pri priamych letoch len štyri hodiny cesty z Viedne, Kanárske ostrovy o niečo ďalej.

Voda v mori, teda v Atlantickom oceáne, je síce studená, len pre otužilcov, ale teplota vzduchu príjemná, nad 20 stupňov Celzia. Čo je tiež príjemné, je fakt, že slnko tu zapadá až po šiestej, denné svetlo trvá vyše desať hodín.

Neprehliadnite

Z Kanárskych ostrovov odporúčame ten najznámejší Gran Canariu a u nás najmenej známy – Lanzarote. Gran Canariu pre svoju prírodnú rozmanitosť – sú tu piesočné duny ako v Afrike, palmové háje, hornatý stred ostrova, príjemné dedinky.

Vianoce na Grand CanariiZdroj: Jarmila Horváthová

Len sa treba vyhnúť strediskám, architektonickým hriechom minulosti, ako je Playa de Inglés, ktoré patrí medzi najväčšie turistické konglomerácie v Španielsku. Lepšia možnosť je napríklad vedľajšie Maspalomas, ktoré susedí so svetoznámymi kanárskymi piesočnými dunami, či pôvabná dedinka Puerto de Mogan s prízemnými modro-bielymi domami a prístavom jácht, popretkávaná kanálmi.

Mnohí považujú Lanzarote za najzaujímavejší kanársky ostrov pre jeho sopečnú krajinu, ale okrem toho sú tu krásne aj dlhé piesočné pláže. Zaujímavé je, že domáci ho ubránili pred masovým turizmom, veľké turistické komplexy a hotely ako inde tu nenájdete. Oveľa viac je apartmánových ubytovaní a tým aj veľa reštaurácií a obchodíkov.

To, že je tu menej masového turizmu, je zásluha aj miestneho rodáka – architekta Cesara Manriqueho. Okrem toho, že na ostrove nechal výraznú stopu v podobe svojich diel, sa veľmi zasadzoval proti výstavbe veľkých hotelov. Návšteva miesta (lebo ťažko hovoriť o dome), kde býval, a jeho nadácie je „must“ pre každého milovníka architektúry, ale aj laika, lebo objekt uprostred sopečného poľa je naozaj zaujímavý.

Madeira je ostrov pre všetkých milovníkov prírody, flóry a turistiky – od nenáročnej, popri levadách, čo sú miestne zavlažovacie systémy, kde je prevýšenie prakticky nula, po náročné túry v exponovanom horskom teréne, hoci najvyššia tunajšia hora má nadmorskú výšku „len“ niečo vyše 1 800 metov. Január a február tu určite nie sú mesiace vhodné na kúpanie, ale klíma je príjemná.

Trošku ďalej, ale bez jet lagu

Asi 5,5 hodiny letu a dve či tri hodiny časového posunu je do Spojených arabských emirátov. Teplota vzduchu je v januári okolo 23-24 stupňov Celzia, v marci už stúpne na 27, voda má sviežich 22. Akurát niečo teplé si so sebou treba pribaliť, lebo večer a v noci je v januári a vo februári chladno, okolo 13 stupňov a niekedy aj menej.

Najnavštevovanejší, ale aj najdrahší, čo sa ubytovania týka, je Dubaj, susedné Abú Zabí je lacnejšie a ešte lacnejšie sú ďalšie emiráty Adžmán či Fudžajra. Alternatívou k pobytu na pláži je tu napríklad nekonečné nakupovanie alebo návšteva početných atrakcií typu najvyššia budovy sveta – Burj Khalifa.

Spojené arabské emiráty sú vyhľadávané celý rok.Zdroj: Jarmila Horváthová

Komu sa už Dubaj zunoval, môže ho vymeniť za susedný Katar, krajinu, ktorá bola donedávna pred svetom prakticky uzatvorená, lebo získať sem vízum bolo pre väčšinu sveta komplikované. To sa tento rok zmenilo, aj Slovensko patrí medzi krajiny, ktorým boli víza zrušené.

Klíma je tu rovnaká ako v Dubaji a človeka, ktorý pozná Dubaj, asi prekvapí, že hlavné mesto Kataru Dauhá (Doha) pôsobí európskejšie. Mrakodrapy sú postavené v jednej časti mesta, je tu veľký niekoľkohektárový park aj s jazierkami – Aspire Park, pri cestách záhony kvetov, niekoľkokilometrová nábrežná promenáda okolo zálivu s parkami, príjemné staré mesto s trhoviskom, kaviarničkami a reštauráciami.

Katar je konzervatívnejší ako jeho arabský sused, v európskych plavkách sa môžete pohybovať len na hotelových plážach, nie na verejných, alkohol v reštauráciách tiež nedostanete, len v baroch a kluboch päťhviezdičkových hotelov. Priaznivci nóbl klubovej scény si tu však naozaj prídu na svoje – a výhľad na mesto z 50. či 60. poschodia máte k drinku ako bonus.

A do tretice Omán – tiež doteraz neobjavená krajina, ktorá sa stáva turistickým magnetom. Na juh do Salalahu, ktorý je preslávený svojimi dlhými plážami, sa lieta aj z Bratislavy. Priamy let trvá o hodinu dlhšie ako do Dubaja alebo Dauhy, zato je tu začiatkom roka výrazne teplejšie – priemerná teplota v januári a vo februári je 27 stupňov Celzia a voda má príjemných 25 stupňov, slnko svieti denne deväť hodín.

Kto sa nechce len kúpať, ale aj poznávať, ten by sa mal vybrať na sever krajiny do Muscatu, kde síce pláže nie sú také exkluzívne ako na juhu, ale je tu okrem mora aj krásna príroda, na svoje si prídu aj milovníci histórie.

Medzi populárne destinácie patril v tomto roku aj Severný Cyprus.Zdroj: Jarmila Horváthová

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy destinácie, dovolenka, dovolenky, rebríček

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.