Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štyri prípady premiérovho obľúbeného prezidenta

Vyhlásenie pofidérneho Hospodárskeho klubu, pod ktoré sa podpísal prezident policajného zboru, predseda vlády nečítal, lebo na čítanie má vraj dôležitejšie veci. Ale inak si Robert Fico o Tiborovi Gašparovi myslí, že je to „špičkový profesionál“, že je to „človek na správnom mieste“ a má k nemu „absolútnu dôveru“.

02.02.2017, 14:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Policajná profesionalita nemôže byť selektívna. Musí byť prítomná všade a vo všetkom. Policajný profesionál bezpodmienečne dodržiava zákon a drží sa zákonných postupov. Za každých okolností napĺňa poslanie polície – odhaľuje trestné činy a zisťuje ich páchateľov. T. Gašpar má však ako policajný funkcionár vo svojom „portfóliu“ aj prípady, v ktorých je možné o jeho špičkovej profesionalite úspešne pochybovať.

Neprehliadnite

Smerom k premlčaniu

V čase, keď bol generálnym riaditeľom Plastiky Nitra Ľubomír Jahnátek a členom jej predstavenstva Juraj Široký, neznámy páchateľ spôsobil akciovej spoločnosti škodu za viac ako 62 miliónov korún. Neznáma osoba totiž v roku 1997 vypracovala zmluvy o sprostredkovaní pre firmy sídliace na Cypre a Britských Panenských ostrovoch a tie boli na návrh nezisteného člena predstavenstva schválené. Ľ. Jahnátek ich ako generálny riaditeľ podpísal.

Polícia sa začala prípadom zaoberať v roku 2002, teda za vlády Mikuláša Dzurindu. Dospela k záveru, že zahraniční „sprostredkovatelia v skutočnosti tieto služby nikdy nevykonali a nesplnili ani časť z deklarovaných služieb“. Peniaze z Plastiky odišli do zahraničia na rovnakú adresu, na akej sídlila firma zapojená do „harvardských“ podvodov Viktora Koženého. Je známe, kto s ním podnikal.

V roku 2012 sa ako čerstvý prezident polície sa posťažoval sám na seba za to, čo nespravil v roku 2006 v kauze Gorila

V roku 2006 prevzal prípad Úrad boja proti korupcii, ktorý vtedy viedol T. Gašpar. Ako napísal Jozef Šátek, Gašparov predchodca vo funkcii, „už vtedy bolo každému znalému veci jasné, že je treba zrýchliť konanie a prerušiť premlčaciu lehotu, ktorá sa blížila k 23. 1. 2007, a to vznesením obvinenia konkrétnym osobám“. Lenže to sa nestalo, hoci podľa J. Šáteka „už priebežné výsledky vyšetrovania pred uplynutím premlčacej lehoty umožňovali vzniesť konkrétnym osobám obvinenie“.

Keď sa pred voľbami v roku 2010 začalo o prípade hovoriť, T. Gašpar sa pokúsil zmierniť negatívny ohlas premlčania tvrdením, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Fico, polícia, Tibor Gašpar

Diskusia (0 reakcií)