Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemyselník Strnad potichu rozširuje zbrojárske impérium na Slovensku

Český priemyselník Jaroslav Strnad stojaci na čele skupiny Czechoslovak Group (CSG) pokračuje v nákupnej expanzii aj na Slovensku. Jeho tunajšia dcéra, MSM Group, vlani do svojho portfólia potichu získala ďalšie dve firmy.

06.02.2017, 05:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Od skupiny Sitno Holding, ktorú vlastní bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák s rodinou, kúpila v auguste konštrukčno-projektantskú firmu Vývoj Martin. V októbri zasa pridala 70-percentný balík v bratislavskej IT spoločnosti Virte, ktorá dodáva bezpečnostné IT riešenia napríklad pre slovenské ministerstvo obrany, vnútra alebo pre Národný bezpečnostný úrad.

Dopĺňanie portfólia

Oboma transakciami si MSM Group dopĺňa doteraz chýbajúce vývojové a softvérové kapacity nielen na Slovensku, ale aj v celej skupine CSG. Podľa vojenského publicistu Vladimíra Bednára posledné akvizície ukazujú, že skupina sa posúva od jednoduchej výroby a servisu k zásadným modernizáciám a teraz už aj k vývoju.

„Ak v tomto trende budú pokračovať, dostanú sa aj k vývoju a výrobe vlastných nových produktov. Kľúčové však bude, ako sa k ich produktom postavia domáce armády,“ hovorí V. Bednár. Slovenským ozbrojeným silám podľa jeho slov chýba stabilita a kontinuita pri prezbrojovaní a modernizácii na niekoľko rokov dopredu, čo je pre firmy v zbrojárstve kľúčové. „Kým v zahraničí armády tvoria plány aj na desiatky rokov dopredu, u nás to nie je ani na jedno volebné obdobie,“ dodáva V. Bednár.

Neprehliadnite

Do skupiny CSG vzhľadom na svoje zameranie výrazne pasuje najmä martinský podnik. „Akvizícia spoločnosti Vývoj Martin významne posilnila naše schopnosti v oblasti vývoja špeciálnej techniky. V rámci komplexných projektov, pri ktorých kooperuje viacero podnikov skupiny, je firma dobre situovaná k úlohe vedecko-výskumného strediska,“ vysvetľuje marketingová riaditeľka MSM Group Lucia Ollé s tým, že Vývoj Martin naďalej realizuje aj existujúce projekty pre svoj okruh zákazníkov a popritom bude spolupracovať na spoločných projektoch v rámci MSM Group alebo aj CSG.

Martinský podnik sa môže napríklad uplatniť vo vývoji špeciálnych nadstavieb pre vojenské vozidlá. CSG má totiž dohodu s americkým zbrojárskym gigantom General Dynamics a jej rakúskou dcérskou firmou Steyr, na základe ktorej získala licenciu na výrobu a predaj obrnených vozidiel Pandur. Ide o neslávne známe vozidlá z korupčnej kauzy, do ktorej bol údajne zapletený aj slovenský zbrojár a známy premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh. V českej Kopřivnici vlani otvorila CSG aj nový závod Tatra Defence Vehicle, ktorý je určený na produkciu Pandurov.

Skupina MSM Group - kliknite pre schému v plnej veľkosti

Potrebné skúsenosti

Vývoj Martin má aj zaujímavé produkty v oblasti obrany proti chemickým zbraniam a rovnako výhodné sú aj skúsenosti firmy s podvozkami automobilky Tatra, ktorá tiež patrí do portfólia CSG. Okrem toho má podnik silnú referenciu od švédskej armády, pre ktorú vyvinul a dodal 130 veliteľských komunikačných kontajnerov a špecializované kontajnery dodal aj slovenským hasičom.

Naopak, meno firme kazí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy Jaroslav Strnad, Ľudovít Černák, zbrojársky priemysel