Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Virtual Medicine: S lekárom nahliadnete do vlastného tela

Informatik a medik vstúpia do baru a... Nebolo to v bare, ale na akademickej pôde. Oboch ich fascinovala vtedy prichádzajúca virtuálna realita a rozhodli sa pomocou nej spojiť ich dva úplne odlišné odbory. Výsledkom je start-up Tomáša Brngála a Miloša Svrčeka Virtual Medicine a ich aplikácia Human Anatomy VR. O tom, ako bude fungovať medicína pomocou nových technológií, v rozhovore pre TREND hovorí Tomáš Brngál.

06.02.2017, 19:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ako ste sa dostali k tomuto nevšednému prepojeniu medicíny a technológií?

Zoznámil nás náš spoločný priateľ Jakub Remiar, keď na Filozofickej fakulte UK robil psychologický výskum pomocou virtuálnej reality (VR). Keď som si v roku 2014 vyskúšal Milošovu aplikáciu na meranie strachu z výšok cez Oculus Rift, uvedomil som si, že by bolo super, keby sme spolupracovali, lebo veľa predmetov, čo sa na škole učíme, sú veľmi abstraktné veci. Kniha vyžaduje veľkú predstavivosť človeka a virtuálna realita ako nové médium má potenciál ju v tomto perfektne dopĺňať. Po škole na internáte sme začali najprv ako hobby vytvárať VR podobu ľudského tela. Skúsili sme s tým ísť na ŠVOČ (študentská vedecko-odborná činnosť), kde to malo úspech nielen u študentov, ale aj u vyučujúcich lekárov. Uvedomili sme si, že na ďalšiu činnosť potrebujeme lepšiu výbavu, a teda musíme požiadať o granty. Ale tie často nemôžu žiadať fyzické osoby, tak sme založili občianske združenie. Vtedy nás podporili Eset, Samsung, Svet Zdravia, Nadácia Tatra banky, Tax-Audit, LLarik a iné firmy a odprezentovali sme aplikáciu na lekárskej konferencii. Ďalším krokom bolo rozšírenie nášho tímu a na to sme už potrebovali investora.

Neprehliadnite

V čom je to odlišné od iných start-upov?

Pomerne rýchlo sa nám podarilo získať strategického investora – Svet Zdravia. No nezískali sme len finančnú investíciu. Napríklad sme mohli od ich lekárov získavať CT a MRI skeny, ktoré používame na spresňovanie našich VR modelov. Stačí zdvihnúť telefón a poprosiť ich špecialistu, aby nám poslal lebku v milimetrových rezoch, a máme ju. Čo je obrovský benefit. Taktiež je skvelé, že nám zabezpečujú celý back office, takže nie sme zaťažení administratívnymi povinnosťami a naplno sa venujeme vývoju. Pre nás študentov je to naozaj obrovská pomoc.

Zatiaľ je vaša aplikácia na štúdium. Bude neskôr možné používať ju aj na diagnostiku pre každého pacienta zvlášť?

Je to naša dlhodobejšia vízia. Aby nebola len o modeloch, ale napríklad rádiológ si do aplikácie stiahne reálne CT/MRI skeny pacienta a pozrie si ich vo VR. A hodí sa to aj pre študentov, aby si vedeli porovnať rozdielnosti medzi anatomickými modelmi a skenmi reálnych pacientov z praxe.

Tomáš BrngálZdroj: Martina Brunovská

Je pre študenta medicíny lepšie začať s headsetom alebo v pitevni?

Kontakt s fyzickým telom je nevyhnutný. Ale preparácia tela je časovo náročná a preparované štruktúry sa už často nedajú vrátiť späť. No ak sa predtým pripraví na pitvu napríklad vo virtuálnej realite, vie oveľa presnejšie, kde aký nerv alebo cieva prechádza, rýchlo a jednoducho si prezrie všetky ostatné štruktúry tela. Myslím si, že o pár rokov bude VR taká vyspelá, že v nej bude zakomponovaná okrem iného aj pružnosť a ďalšie biofyzikálne vlastnosti jednotlivých štruktúr. Je to len vec výpočtovej sily a šikovných programátorov.

Bude sa dať urobiť simulovaná operácia najprv vo VR a až potom na človeku?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma - virtuálna realita

Tagy svet zdravia, virtuálna realita

Diskusia (0 reakcií)