Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rok 2018: Ekonomika môže naraziť na strop
, budú sa sadiť problémy

Deviaty rok nepretržitého hospodárskeho rastu na Slovensku prinesie pokračovanie súčasných „dobrých časov“, aj keď nie všetci ich tak budú vnímať.

29.12.2017, 15:54 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Očakávania a hlavne želania sú totiž takmer vždy vyššie ako realita. Zároveň bude rok 2018 v ekonomike zasievať základy problémov, ktoré sa skôr či neskôr naplno odhalia v ďalšej hospodárskej kríze.


Návrat inflácie


Slovenská ekonomika sa bude prehrievať už podľa odhadov všetkých troch najdôležitejších inštitúcií, ktoré predpovede jej vývoja pripravujú: ministerstvo financií, národná banka i Európska komisia. Prehrievanie v ekonomickej terminológii znamená, že celkový dopyt v ekonomike bude predbiehať jej pomyselný potenciál, čo zatlačí na rýchlejší rast cien a platov – nad rámec rastu produktivity práce. Podľa spomínaných inštitúcií má tento „prebytok dopytu“ v budúcom roku dosahovať od 0,4 do 0,8 percenta.


Neprehliadnite

Hospodárstvu pomôže najmä nábeh výroby vo štvrtej miestnej automobilke Jaguar Land Rover pri Nitre, ako aj u jej dodávateľov. Ale aj to, že zamestnaných bude znovu rekordný počet Slovákov a Sloveniek, čo posilňuje celkové míňanie a spotrebu domácností. Hospodárstvo ako celok by sa malo znovu posilniť o viac ako tri percentá, možno to budú aj štyri (priemer analytikov očakáva 3,9 percenta). V medzinárodnom porovnaní to však už na prvé priečky v Európskej únii, ako to bývalo v minulosti, stačiť nemusí.


2018
 Slovenská ekonomika by sa podľa priemeru odhadov analytikov mala v budúcom roku posilniť o takmer štyri percentá. Priemerná slovenská mesačná mzda by v hrubom mohla prekročiť tisícku eur 

Spotrebiteľská inflácia by napriek prehrievaniu ekonomiky nemala zásadne prekročiť cieľovanú dlhodobú úroveň blízko dvoch percent. Po niekoľkých rokoch sa od januára pre domácnosti po prvýkrát mierne zvyšujú regulované ceny elektrickej energie či vody. Celkový ročný rast cien by mohol kulminovať v máji na úrovni okolo 2,5 percenta, predpokladá národná banka. To bude najvyššia úroveň inflácie od roku 2012. Po niekoľkých rokoch deflácie či cenovej stagnácie tak cenovky prepisujúce sa smerom nahor budú prekvapovať. Podobne ako to už dokázali ceny masla a vajec v druhej polovici tohto roku.


Hľadá sa dno nezamestnanosti


Problémom ďalšieho hospodárskeho rastu bude nedostatok ľudí. Už 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Slovensko a svet v roku 2018

Tagy ekonomika, Slovensko a svet 2018