Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Eurorozpočet 2018 bude iný ako všetky ostatné. Brexit zanechá megadieru

27.12.2017, 16:00 | Eva Mihočková | © 2017 News and Media Holding

Európska komisia na budúci rok zverejní prvú predstavu, ako bude v zmenenej realite po brexite vyzerať európske hospodárenie. Jej návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026 ukáže európske finančné priority v budúcnosti. Rok 2018 v EÚ hodnotí Radovan Geist z portálu eur­activ.sk.


 • Tlačiť
 • 0

Aké zásadné témy budú dominovať európskej politike v budúcom roku?

Predovšetkým sa začnú rokovania o budúcej podobne vzťahov EÚ – Spojené kráľovstvo. Brusel a Londýn začnú rokovať o budúcej obchodnej dohode, ako aj o podobe prechodného obdobia medzi brexitom a vstupom definitívnej dohody do platnosti.

V roku 2018 tiež uvidíme, či sa začne dlho ohlasovaná reforma fungovania eurozóny. Prvou skúškou bude schopnosť vytvoriť stabilnú vládu v Berlíne, aby bola politická ochota rokovať o reforme.

Bavíme sa minimálne o troch oblastiach – o dobudovaní bankovej únie, o vytvorení nástroja na tlmenie asymetrických vplyvov hospodárskych otrasov na členov eurozóny a o otázke legitimity a demokratickej transparentnosti rozhodovania.

Nemenej dôležité bude aj ukončenie tretieho gréckeho záchranného programu v auguste 2018. Ak budú Atény schopné začať opäť samostatne operovať na finančných trhoch, bude to dôležitý signál stabilizácie situácie v eurozóne.


2018
 Ak budú Atény schopné začať opäť samostatne operovať na finančných trhoch, bude to dôležitý signál stabilizácie situácie v eurozóne 

Európska komisia tiež predloží návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026. Predpokladáte celkové zníženie rozpočtu a menej peňazí pre štrukturálne fondy?

Čistí prispievatelia budú určite naďalej tlačiť na zníženie výdavkov v pomere k európskemu HNP. Odchádza jeden z čistých platiteľov, čo pre ostatné krajiny zmení pomer výdavkov a príjmov. Vznikne tlak presunúť viac peňazí na „spoločné výzvy“ a programy, napríklad na ochranu externých hraníc.

To bude pravdepodobne na úkor štrukturálnych a investičných fondov a možno aj poľnohospodárskych platieb. Výsledkom zrejme bude menej peňazí na regionálnu a poľnohospodársku politiku.


Neprehliadnite

Významnými poberateľmi týchto fondov sú nové členské štáty. Môže ísť o reakciu na ich neochotu pri riešení migračnej krízy?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2018

Tagy Brexit, Európska únia, Slovensko a svet 2018

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.