Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako som si v Bratislave vyrobil testovaciu trať na spotrebu

31.12.2017, 09:54 | Jozef Prosnan | © 2017 News and Media Holding

Zo života motoristického novinára: Priznávam, že na presnejšie meranie spotreby som sa roky nevedel odhodlať. Viedli ma k tomu dva dôvody.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Enjoy

Tagy

autá, spotreba

Prvý – neveril som, že v amatérskych podmienkach bez špeciálnych meracích zariadení môžem zaznamenať dôveryhodné výsledky. Druhý – meranie si pýta čas navyše, a tým (asi ako každý novinár) veľmi nerád plytvám. A tak som vždy na začiatku týždenného jazdenia palubný počítač vynuloval a na jeho konci som odrátal výsledok. Tak informatívne.

Raz som s testovaným autom vyrazil na dlhšiu cestu, inokedy som sa motal väčšinou mestom. Občas som mal temperamentnejšie obdobia, inokedy pokojnejšie. Nemusím asi zdôrazňovať, že moja technika jazdy najviac závisela od typu auta, ktoré som práve skúšal. S temperamentným temperamentne a s úsporným vlažne. 


Neprehliadnite

Trať, ktorá nepustí


Rozdiely v údajoch, ktoré udávali výrobcovia pre kombinovaný cyklus, a tými, ktoré sa dali dosahovať v praxi, má však čoraz viac dráždili. Asi ako väčšinu motoristov. Chcel som čitateľom poskytnúť presnejší údaj o spotrebe testovaných áut ako doposiaľ.

V zime 2010/2011 som začal spotrebu merať o poznanie náročnejším spôsobom. Palubný počítač som nezavrhol. Je praktický a pomerne spoľahlivý – samozrejme, prípad od prípadu.

Novinkou bola vytýčená trať a maximálne jednotné podmienky pre všetky autá. Pre jej výber som si stanovil kritériá. Má to byť zhruba 100 km dlhý okruh so štartom a cieľom v jednom bode, aby prípadný vietor minimálne ovplyvňoval výsledky. Z dvoch tretín povedie Bratislavou, jej vonkajším okruhom a prímestskými komunikáciami a z jednej tretiny po diaľnici. Musí viesť lokalitami, o ktorých zo skúsenosti viem, že sú vždy prejazdné. Preto škrtám napríklad aj tunel Sitina, ktorý dosť často pre údržbu uzatvárajú.

Tempo? Na hranici rýchlostných limitov. Pritom pri výbere trasy dbám na to, aby som danú rýchlosť mohol udržať bez ohľadu na to, či je cesta suchá alebo pokrytá snehovou brečkou. Jazdiť by som mal v nedeľu dopoludnia, prípadne neskoro večer (záložný termín), mimo hustej premávky a kolón.


Vybranú trasu som si najprv dvakrát vyskúšal s tým istým autom na začiatku a na konci testu. Výsledok sa líšil len o desatinu litra. Teda spokojnosť. Zaznamenal som však na svoj vkus až príliš nízku spotrebu. Nechcel som ekonomickú jazdu. Vyriešil som to zaradením troch akceleračných vložiek z 0 na 130 km/h zhruba v polovici trate, aby sa motory prejavili aj pod plným plynom.


Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Enjoy

Tagy autá, spotreba

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.