Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EÚ čaká prelomový rok. Briti chcú vyrokovať nemožné

Nadchádzajúci rok bude pre Európsku úniu prelomový. Brusel bude riešiť podobu budúcej obchodnej dohody s odchádzajúcim Spojeným kráľovstvom, ktoré chce podľa bývalého britského premiéra Tonyho Blaira „vyrokovať nemožné“. Briti by radi tento reverzný chod z bodu B do bodu A ukončili už v roku 2018, ale to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane a debaty môžu trvať aj dva-tri roky.


30.12.2017, 15:54 | Eva Mihočková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

S brexitom súvisí aj zníženie počtu poslaneckých mandátov v Európskom parlamente o 73 britských kresiel. Ako bude vyzerať nový parlament, sa musí rozhodnúť už v nadchádzajúcom, predvolebnom roku. V nasledujúcich mesiacoch Európska komisia zverejní aj návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026, čo bude prvá jasná predstava, ako sa zmení financovanie európskych politík po brexite.


Neprehliadnite

Bye, bye Britain!


Rok 2018 bude pre Úniu posledným vo formáte EÚ28. V marci 2019 Spojené kráľovstvo opustí európsky klub. Na budúci rok budú preto jednou z hlavných európskych tém ťažké rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov so Spojeným kráľovstvom. Brexit je ako ukončenie 44-ročného manželstva – najprv sa rozhodne o samotnom rozvode, čo sa už stalo. Potom sa rieši majetkové vyrovnanie, čo v prípade brexitu predstavuje najmä „rozvodový účet“.

Podľa mediálnych informácií sa Londýn údajne s Bruselom dohodol na sume zhruba 50 miliárd eur. V tomto balíku peňazí je čiastočne obsiahnutý aj tretí bod rozpadu manželstva – dohoda o budúcich vzťahoch exmanželov k deťom. S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že deti v tomto prípade predstavujú vyslúžení európski funkcionári a europoslanci, ktorým bude Londýn ešte celé roky prispievať na dôchodok. Nejde pritom o malé sumy. V minulom roku predstavovali penzijné náklady EÚ viac ako 67 miliárd eur a táto suma sa neustále zvyšuje.


Snaha o nemožné


Začiatok roka 2018 považujú Briti za najneskorší možný termín, keď sa musia začať rokovania o podobe budúcich vzťahov po rozvode, predovšetkým v oblasti obchodu. To je hraničný čas, na ktorý tlačia britskí konzervatívni poslanci. V opačnom prípade vyzývajú premiérku Theresu Mayovú, aby radšej opustila rokovací stôl v Bruseli bez dohody. Neistota je totiž najhorším scenárom pre domáce britské firmy, ktoré nedokážu plánovať a poskytovať garancie zahraničným partnerom. Preto je v záujme Londýna vyriešiť čo najskôr vzájomné obchodné podmienky s EÚ a nenaťahovať rokovania donekonečna. No odísť od stola bez dohody a fungovať podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie by bol tvrdý brexit, čo by bol pre biznis, európskych cudzincov na ostrovoch a pre celú britskú spoločnosť veľmi zlý scenár.


2018
 Európska komisia zverejní aj návrh viacročného finančného rámca na roky 2020 – 2026, čo bude prvá jasná predstava, ako sa zmení financovanie európskych politík po brexite 

Monarchia je však v ťažkej pozícii, pretože 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Slovensko a svet v roku 2018

Tagy Európska únia