Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalendár top udalostí roku 2018. Ktoré dátumy sa oplatí sledovať
?

Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2

01.01.2018, 00:01 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

27. júl


Voľby, olympiáda bez ruskej vlajky a ďalší deficitný rozpočet
 11/15

Červená planéta Mars bude najbližšie k Zemi od roku 2003. Poletí k nej ďalšia, tentoraz geologická sonda NASA s názvom InSight.


15. september


Desiate výročie krachu Lehman Brothers, najväčšieho v histórii USA.


Voľby, olympiáda bez ruskej vlajky a ďalší deficitný rozpočet
 12/15

10. október


Voľby, olympiáda bez ruskej vlajky a ďalší deficitný rozpočet
 13/15

Slovenská vláda predloží a schváli návrh rozpočtu na rok 2019. Príjmy a výdavky v ňom mali byť už takmer vyrovnané, ale rozdávanie prostredníctvom ďalšieho sociálneho balíčka deficit znovu posunie do mínusu niekoľkých desatín percenta HDP. Plneniu rozpočtu pomôžu aj opatrenia prijaté koncom roka 2017, ako je zvýšenie minimálnej mzdy, zrušenie odpočítateľnej časti zdravotných odvodov pre nízkopríjmové skupiny či vyššie príplatky za prácu v noci, vo sviatky a cez víkend.


12. – 14. október


Výročné zasadanie Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu na indonézskom Bali.


28. október


Sté výročie vzniku Československa pripomenú mnohé kultúrne akcie. Na Slovensku bude tradične oslavované vlažnejšie ako v Česku, kde 1. ČSR vnímajú ako svoj vlastný štát a novodobú Českú republiku ako jeho pokračovanie. Výnimku bude tvoriť prezidentská kancelária Andreja Kisku. V parlamente sa objaví návrh vyhlásiť tento deň za štátny sviatok podobne, ako je to u západných susedov, avšak národná rada ho neschváli.


november


Slovenské komunálne voľby sa budú naposledy konať samostatne. Podobne ako tie župné, s ktorými sa v budúcnosti spoja, ukážu silu nezávislých kandidátov, ale aj opozície. Extrémisti z Kotlebovej ĽSNS znovu získajú len minimálny počet kresiel v obecných a mestských zastupiteľstvách i starostov a primátorov. Voľby môžu vyvolať diskusiu, či by nezávislí kandidáti nezaradení v politických stranách nemohli kandidovať aj v parlamentných voľbách. Etablované strany však o tom nebudú chcieť ani počuť.


6. november


Americké voľby zákonodarcov v Snemovni reprezentantov a tretiny Senátu ukážu, do akej miery republikánom uškodil excentrický prezident Donald Trump. Jeho nízke preferencie môžu teoreticky stiahnuť pravicovú stranu v Kongrese do menšinovej pozície, čo by prezidentovi skomplikovalo prijímanie budúcej legislatívy. Ale o niečo viac pravdepodobné je udržanie sa republikánskej väčšiny v oboch komorách parlamentu, predpokladajú stávkové trhy.


31. december


Voľby, olympiáda bez ruskej vlajky a ďalší deficitný rozpočet
 15/15

Slovenský verejný dlh by mal klesnúť pod 50 percent HDP – po prvýkrát od roku 2011. Prvému pásmu ústavnej dlhovej brzdy sa však ešte stále nevyhne: tá podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti klesne na 49 percent HDP. Ani deväť rokov po hospodárskom prepade tak verejný dlh nebude dostatočne nízky a SR ostane dúfať, že ďalšia kríza tak skoro nepríde. Väčšina krajín eurozóny však na tom so štátnym zadlžením bude stále ešte horšie.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
Pokračovanie článku - stránka 2 z 2
Koniec článku - stránka 2 z 2
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2018

Tagy olympiáda, voľby

Diskusia (0 reakcií)