Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Práca na voľnej nohe nie je pre pohodlných

Rozbehnutú kariéru v renomovaných firmách hodili za hlavu a vybrali si život na voľnej nohe. On – stavebný inžinier, ona – novinárka. Namiesto istoty stabilnej práce si vybrali život v pohybe a bez zaručeného príjmu.

13.02.2017, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Projekty a zákazky si hľadajú, pracujú nárazovo, z domu a tiež zo zahraničia. Aj s dvomi deťmi precestovali Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Škandináviu. Ján Matúš a Zuzana Matúšová Girgošková sú freelanceri, digitálni nomádi, ľudia, ktorí využili moderné technológie na to, aby mohli pracovať podľa vlastných predstáv, online, na diaľku, popri cestovaní a objavovaní sveta. Ich blog LifeReset vyhral dva roky po sebe cenu za najlepší slovenský blog. TREND sa porozprával so Zuzanou Matúšovou Girgoškovou.

V rozhovore sa dočítate:

  • Ako freelanceri zvládajú časový posun, administratívu a kde platia dane
  • Bol prechod na voľnú nohu finančne bezproblémový alebo sa museli uskromniť?
  • Pre aké typy ľudí je freelancing vhodný a pre ktoré nie

Vybrali ste si prácu na voľnej nohe. Pracujete viac alebo menej ako predtým v bežnej firme?

Pracujem viac, ale tým, že ma práca veľmi baví a robím sama na seba, tak to nevnímam ako záťaž. Keď človek robí veci s radosťou, idú mu od ruky, ľahšie a rýchlejšie.

V novinách ste písali o politike, o dianí v spoločnosti, takmer každý deň novú tému. Ako vyzerá vaša práca teraz? 

Dostanem zákazku, napríklad vyrobiť dvojmesačník pre stolárov a ľudí, ktorí pracujú s drevom, a dva mesiace na tom pracujem. Alebo dostanem zákazku na prednášku o zdravom bývaní, vycestujem a odprednášam. Nedávno ma oslovila firma, ktorá vyrába sadrokartón, že chce pomôcť s propagáciou, tak im pomáham s marketingom. Popritom blogujem, zháňam inzerciu, robím nám obom administratívu. A, samozrejme, starám sa o rodinu, moje deti a muža.

Neprehliadnite

Stolárčina je tradične skôr mužský odbor. Baví vás to? 

Baví. Naučila som sa veľa zo stolárskeho fachu a keďže môj muž je stavebný inžinier, tak aj o stavebných materiáloch. Beriem to ako výzvu – učiť sa technickým veciam, pretože sú veľmi logické a jasné. Baví ma to aj preto, že môžem do článkov dať vlastný vklad, skúsenosti, to, čo mám načítané a odžité o zdravom bývaní. Je pre mňa dôležité túto tému šíriť ďalej. Keby som mala písať len propagačné články, rýchlo by som vyhorela.

S odstupom času vidím, v akom kolotoči som bola zatvorená, a dúfam, že už nikdy sa nebudem musieť vrátiť

Prečo ste sa rozhodli pre dráhu freelancera?

Myslím, že je to o povahe. Obaja máme radi nezávislosť a slobodu. Pocit, že pracujem sama na seba, že tvorím, čo chcem, a robím, čo ma baví, je úžasný a dáva mi veľa energie. S odstupom času vidím, v akom kolotoči som bola zatvorená, a dúfam, že už nikdy sa nebudem musieť vrátiť. Po prechode na voľnú nohu sme aj s deťmi precestovali Nový Zéland, Škandináviu, tri mesiace sme zimovali v Thajsku. Ja som na diaľku písala časopis, manžel projektoval technické zabezpečenie do developerských projektov. Svet ponúka toľko možností, bola by škoda sa pred nimi zavrieť do rutiny a stereotypu.

Zuzana Matúšová Girgošková je blogerka a novinárka. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, neskôr si vzdelanie doplnila na Vysokej škole medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe, kde získala magisterský diplom z medzinárodných a diplomatických štúdií. 

Zdroj: archív Z. Matúšovej Girgoškovej a J. Matúša

Ján Matúš pracuje ako stavebný inžinier, projektant technického zariadenia budov. Absolvent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa špecializuje na využívanie obnoviteľných zdrojov a energeticky nezávislé systémy. Obaja spolu žijú v mobilnom dome, ktorý sa zmestí do dvoch nákladiakov. Majú spolu dve deti a čakajú tretie. O svojich skúsenostiach píšu na blogu lifereset.sk.

Predstava, že si pred spustením počítača zaplávam v Indickom oceáne alebo po práci obídem nejaký nórsky fjord, je veľmi pekná. Aké má takéto fungovanie nevýhody?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma - práca

Tagy freelancer, pracovný trh