Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo pomohlo Chicagu stať sa mestom architektov? Katastrofický požiar

12.02.2017, 05:00 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Pôvodne malo byť označenie „Veterné mesto“ pre Chicago hanlivou prezývkou. Koncom devätnásteho storočia ho spopularizovali newyorskí novinári, keď obe mestá bojovali o to, kde sa bude konať prestížna svetová výstava venovaná 400. výročiu objavenia Ameriky. Hanlivé označenie nepomohlo a Chicago zvíťazilo nad väčším New Yorkom (a tiež Washingtonom a Saint Louis). Napriek tomu, že vzniklo o dvesto rokov neskôr.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Pri prvej zmienke v roku 1831 malo mestečko na brehu jazera Michigan len 60 obyvateľov. V roku 1900, keď dozvuky výstavy dozneli, ich už bolo 1,7 milióna. Tri štvrtiny z toho boli migranti alebo deti migrantov – hlavne Nemci, Íri, Švédi, Poliaci a Česi. Anton Cermak, pôvodom z Kladna, bol dokonca v tridsiatych rokoch primátorom Chicaga. Pomenovanie Windy City si mesto dalo do oficiálneho motta.

Najväčšia tragédia v dejinách mesta, rozsiahly požiar z roku 1871, ktorý ho zrovnal so zemou, zároveň vytvoril základy, z ktorých vyrástla pozitívnejšia prezývka, než je veterné mesto: mesto architektúry. Nielen pre rozmanitosť štýlov, ktoré mestské centrum aj širšie okolie ponúka, ale tiež pre vzdelávanie.

Neprehliadnite

Illinois Institute of Technology bol dve dekády pôsobiskom európskeho modernistu Ludwiga Miesa van der Rohe, ktorého ideové aj fyzické vplyvy mesto stále nesie. Vrátane školy samotnej: jej súčasný kampus je vôbec najväčším súborom jeho budov.

Milovníkov architektúry vozia po meste i okolí nielen autobusy, ale aj lode. Rieka Chicago vedie srdcom mesta a vidieť z nej, ako rýchlo sa mesto rozširovalo a rástlo. A výjazd na jazero Michigan zasa ponúka možnosť naraz vstrebať celú dlhú panorámu Chicaga.

Centrum mesta je obkolesené traťou nadzemky. Podľa toho sa aj volá The Loop.Zdroj: Maňo Štrauch

Požiar ako pomoc

„Najväčšia katastrofa v dejinách mesta, požiar v roku 1871, mu paradoxne pomohla,“ hodnotí slovenský urbanista a architekt Andrej Gajdoš. Jeho štúdio Salpietra Gajdoš má dve kancelárie: v Bratislave a práve v Chicagu. Sám hovorí, že keď sa v zásade nútene rozhodli presunúť do Chicaga, tešil sa naň viac než jeho obchodný partner.

„Stačí vyjsť von a chodíte po meste, kde sa neviete nabažiť architektúry a urbanizmu,“ opisuje. Plán mesta z roku 1909 platí na mnohých miestach doteraz, jeho autor Daniel Burnham mal rozsiahlu víziu nielen čo sa týka budov, ale aj verejných priestorov, od železnice cez podzemku až po prístavy.

Pre Európana môže byť architektúra Chicaga príliš vertikálna a mätúca: veľa vysokých budov, ktoré znemožňujú navyknutú orientáciu v priestore, kde si človek vyhliadne základný bod (Eiffelovku, Katedrálu svätého Pavla či Stefansdom) a podľa neho sa riadi. Chicagu pomáha klasická vlastnosť amerických plánovaných miest: bloková štruktúra s pravouhlými cestami. A tiež jazero s riekou: ulice idú buď pozdĺž jazera, alebo kolmo naň. Pre prehliadku architektúry je však podstatný sprievodca.

Marina Towes, IBM Building a Trump Tower – 50 rokov architektonického vývoja vedľa seba.Zdroj: Maňo Štrauch

Ten náš sa volá Victor, je Hispánec a miestnu architektúru miluje a zároveň aj študuje na univerzite. Najnovšiu dominantu, Trump Tower priamo v srdci mesta nad riekou, nikdy nepomenúva jej názvom, vždy hovorí len o druhej najvyššej veži“.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy architektúra, Chicago

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.