Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Podnikanie nie sú žarty. Ale je to zábava

20.02.2017, 18:59 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Názor | Je to už dvadsať rokov, čo sme na strednej škole mali krúžok podnikania. Vyvrcholením bol týždeň, keď sme vytiahli vlastné peniaze a pustili sa do praktického testovania všetkého, čo sme sa naučili.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Editoriál

Týždeň sme podnikali, predávali sme spolužiakom obložené rožky vlastnej výroby na desiatu. A keďže firmy sme mali dve, mali sme v mikrokozme školského prostredia aj konkurenciu.

Neprehliadnite

Konkurencia všetko zmenila: museli sme byť lepší, príťažlivejší, zaujímavejší ako protivníci. Vedieť osloviť prv, viac, prekvapivejšie. Vstávali sme o hodinu skôr, pred začiatkom školy pripravovali tovar. A končili sme o hodinu neskôr, pretože sme (v terminológii, ktorú ma naučila až vysoká škola) robili dennú uzávierku, riešili operatívne problémy, sledovali cash flow a vyhodnocovali zákaznícky feedback. Aby sme napríklad na druhý deň boli schopní nakúpiť správne ingrediencie (naše vrútocké rožky boli síce drahšie, no lepšie). A potom sme museli presvedčiť spolužiakov, že u nás možno zaplatia mierne viac, no dostanú aj kvalitnejší produkt. Popritom sme museli stíhať školu, pretože naše „podnikanie“ nesmelo byť výhovorkou na neplnenie si povinností. Bolo to únavné. A veľmi vzrušujúce.

Ten týždeň nám, deťom úradníkov, učiteliek, predavačov, vojakov a iných zamestnancov, zmenil pohľad na podnikateľov. Už to neboli len priekupníci či pochybné indivíduá z televíznych správ, ale aj ľudia, ktorí zavčasu vstávajú a neskoro chodia spať, pretože sa rozhodli stať sa vlastnými šéfmi. A že podnikanie nie sú žiadne žarty. Ale je to aj tak zábava.

Dvadsať rokov odvtedy sa Slováci, viac ako iní Európania, stále boja pustiť na cestu vlastného podnikania. Radšej máme istotu, ktorá pomôže splácať úvery či užiť si dovolenku, a nemusí nás trápiť, či budeme mať dosť peňazí na „cudzie“ mzdy, odvody, dane. Či zvládneme obchodnú, bezpečnostnú, hygienickú inšpekciu bez pokuty. Výmenou za to sa však vzdávame nielen obávaného rizika zlyhania, ale aj uspokojenia z toho, že si môžeme sami aj za svoje úspechy, nie iba za chyby.

Teším sa, že program podobný tomu, čo som zažil sám, sa na slovenských školách udomácnil. Denne sa teraz stretávam s ľuďmi, ktorí si cestu podnikania vybrali a často aj pôsobia ako mentori pre žiakov bez nároku na honorár. Už vedia, že silný zážitok dokáže zmeniť pohľad na celý život. Stačí jedna skúsenosť a „to sa nedá“ sa navždy zmení na „to vyriešime“.

Mimochodom, súťaž sme vyhrali. Naše drahšie rožky boli naozaj úspešnejšie. Doteraz ma to teší viac ako vysokoškolský diplom.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 7/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.