Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hodinky Made in Slovakia majú Biatec v názve aj vo vnútri

Peter Kožár pred ôsmimi rokmi založil internetový obchod s klasickými mechanickými hodinkami. Pred pol druha rokom sa s Milošom Jakubcom pustil do nového projektu, rozbiehajú vlastnú značku Biatec. Hodinky s prívlastkom Made in Slovakia si sami navrhujú, aj kompletizujú.

26.02.2017, 19:30 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

Nápad pustiť sa do vývoja dizajnových mechanických náramkových hodiniek môže na prvé počutie znieť bláznivo. Z jednej strany predsa trh zaplavujú smart hodinky na čele s Apple Watch, z druhej strany zasa dominujú tradiční švajčiarski výrobcovia ako Rolex, TAG Heuer, Omega a Breitling. Akú šancu môže mať nová značka z „nehodinkového“ Slovenska?

Dizajn zo Zvolena

Zdroj: Biatec/Lenka Peráčková

Zakladateľ Biatecu Peter Kožár hovorí, že elegantné a štýlové mechanické hodinky ľudí fascinujú, berú ich ako šperk a technickú lahôdku. Tomu zodpovedá aj cena, breitlingy a spol. bežne začínajú od päťtisíc eur. Biatec nastavili jeho tvorcovia ako „zlatú strednú cestu“. Má poskytovať kvalitu a komponenty na úrovni švajčiarskych značiek, avšak s entry cenou v kategórii do 1 500 eur.

Hodinky Biatec majú zaujať dizajnovými prvkami z vyšších cenových kategórií 

Biatec sídli vo Zvolene a profiluje sa ako značka Made in Slovakia. V praxi to znamená, že návrhy sú pôvodné. Stojí za nimi cofounder projektu a dizajnér Miloš Jakubec, ktorý v minulosti pracoval aj pre hodinárov z cudziny. Výrobu komponentov pre Biatec zabezpečujú zahraniční dodávatelia, napríklad strojček je zo Švajčiarska a remienok z Nemecka. Do finálneho produktu ich skladá tuzemský obchodný partner, hodinár z Banskej Bystrice.

Šéf Biatecu Peter Kožár (vpravo) a dizajnér Miloš JakubecZdroj: Biatec/Lenka Peráčková

Portfólio Biatecu momentálne pozostáva z dvoch kolekcií. Corsair sú takzvané pilotské hodinky alebo pilotky. Vychádzajú z tradície hodiniek, ktoré boli počas druhej svetovej vojny vytvorené pre pilotov stíhačiek a odvtedy sa z nich stal jeden z hlavných segmentov trhu.

Modelový rad elegantných hodiniek Majestic zasa odkazuje na slovenskú históriu. Najmä tým, že pod spodným vekom majú umiestnenú kópiu starovekej keltskej mince Biatec z 18-karátového zlata. Obe kolekcie majú byť malosériové. Prvá várka má päťsto kusov, do predaja ju chcú uviesť koncom apríla a plán je vypredať ju v priebehu prvého roka. K vzdialenejšej vízii sa P. Kožár vyjadruje opatrne: „Postupne možno vyrastieme na niekoľkotisícovú produkciu ročne. Nič vyslovene masové, chceme skôr niečo exkluzívne a unikátne.“

Pre patriotov a fajnšmekrov

Hodinky BiatecZdroj: Biatec Watch

P. Kožár a M. Jakubec chceli pôvodne svoje hodinky od začiatku predávať predovšetkým v zahraničí a najmä v USA. Potom si to však rozmysleli – keď sa im začali ozývať potenciálni záujemcovia po medializácii ich projektu. „Slováci sa ukázali ako veľkí patrioti, veľmi sa im páči nápad hodiniek pochádzajúcich zo Slovenska,“ hovorí P. Kožár. „Asi to bude aj zdravší spôsob rastu, najprv sa stabilizovať doma a potom začať expandovať,“ myslí si.

Zakladatelia Biatecu očakávajú, že ich hodinky okrem lokálpatriotov oslovia aj fajnšmekrov – nevšednými dizajnovými prvkami. P. Kožár ukazuje napríklad na vrtuľku strojčeka pilotiek, ktorú vidieť za priehľadným zafírovým sklíčkom zadného veka: „V našej cenovej hladine to nie je typické. Takéto vychytávky ponúkajú značky za päť-, sedemtisíc eur.“

Info pre laikov: vrtuľka slúži na 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Podnikanie

Tagy hodinky