Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

600 eur za tri mesiace: Ako Srbi pracujú v našich fabrikách

Reportáž srbského novinára Dragana Krsnika v tamojšom týždenníku Nedeljnik o jeho skúsenostiach s prácou v slovenskom závode výrobcu televízorov Samsung v Galante naplno otvorila tému zamestnávania cudzincov na Slovensku.

24.02.2017, 15:12 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 17

D. Krsnik otvorene opísal mizerné podmienky, aké tu tisícky srbských pracovníkov čakajú. Či už ide o absenciu pracovných zmlúv s firmami, v ktorých pracujú, nevhodné ubytovanie, pochybné praktiky personálnych agentúr alebo nízke mzdy.

„Tisícky ľudí zo Srbska prichádzajú každý mesiac na Slovensko prostredníctvom rôznych agentúr, s vedomím slovenského štátu, ako aj nadnárodných spoločností pôsobiacich v krajine. Pracujú bez zmluvy ako turisti v trojmesačných turnusoch, robia dvanásť hodín denne bez platenej prestávky a za polovicu minimálnej mzdy na Slovensku. Šikanovanie na pracovisku je bežné, rovnako aj na ubytovni,“ píše D. Krsnik vo svojom článku.

Žiadna zmluva s fabrikou

Samsung, GalantaZdroj: Vlado Benko

Ako uvádza pre TREND, najväčší problém je neexistencia akejkoľvek pracovnej zmluvy so zamestnávateľom. „Jediná zmluva, ktorú sme pred nástupom do autobusu podpísali, bol kontrakt so sprostredkovateľskou agentúrou. Ten však nepokrýva dohodu so zamestnávateľom, ale povinnosti a práva medzi agentúrou a zamestnancami,“ hovorí D. Krsnik.

Srbskí pracovníci tak idú na Slovensko bez toho, aby vedeli, kde a koľko hodín budú pracovať, kde budú ubytovaní, ani akú stravu budú dostávať. Súčasťou jeho článku je aj kópia zmluvy s agentúrou. V nej napríklad stojí, že v prípade prepúšťania, zastavenia výroby alebo ak nebude firma s pracovníkom spokojná, platí si cestu domov do Srbska z vlastných prostriedkov, a preto by mal mať pri sebe vždy hotovosť najmenej tridsať až päťdesiat eur.

Samsung, GalantaZdroj: Vlado Benko

Najväčší problém je neexistencia akejkoľvek pracovnej zmluvy so zamestnávateľom 

Jediné poistenie sa uzatvára v autobuse po ceste na Slovensko a aj to len na obdobie siedmich dní. Dôchodkové poistenie agentúra neplatí. Ak oň má pracovník záujem, stojí dvesto až tristo eur mesačne. Agentúra je zodpovedná, len ak sa pracovníkovi niečo stane v práci. V prípade choroby nesie zamestnanec všetky náklady. Plat je 2,2 eura na hodinu a robí sa v zásade osem, desať alebo dvanásť hodín, čo však človek nikdy dopredu presne nevie. Prestávky nie sú platené.

„Zarobil som dokopy aj so zálohou a bonusmi okolo šesťsto eur,“ opisuje D. Krsnik svoje trojmesačné pôsobenie. Samsung pritom novým neagentúrnym zamestnancom núka v inzerátoch aj bez nadčasov sedemsto eur mesačne. V závode v Galante tvorili predminulý rok externí zamestnanci takmer tretinu z celkového počtu pracujúcich, vo Voderadoch to bolo viac ako štyridsať percent.

Nie je to len Samsung

Spoločnosť v stanovisku odmietla porušovanie zákonov. „Samsung Electronics plne rešpektuje a dodržiava vo všetkých krajinách, kde pôsobí, lokálne aj globálne právne normy, ako aj štandardy v oblasti pracovného práva a vzťahov so zamestnancami. Situáciu týkajúcu sa možného pochybenia pri zamestnávaní srbských zamestnancov preverujeme. Ak sa potvrdí pochybenie a porušenie zákona, urobíme všetky kroky pre vyriešenie vzniknutej situácie,“ tvrdí firma.

Nejde však len o prípad Samsungu. V súčasnosti na Slovensku pracuje viac ako 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Rubrika Podnikanie

Tagy Srbsko, zamestnávatelia