Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hazard s faktmi

02.03.2017, 10:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Názor | Téma hazardných hier je a vždy bude nabitá emóciami. Výnimkou nebola ani diskusia o plošnom zákaze hazardu v Bratislave. Miera, v akej obe strany ignorovali fakty, je však zarážajúca.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Debata sa viedla na úrovni pocitov a dojmov. Argumenty proti zákazu herní boli primárne o peniazoch, o ktoré mesto príde. Odporcovia zase hovorili o celospoločenskom probléme, čo však žiadne čísla nepodporujú. Ani jedna strana neponúkla relevantnú štúdiu, ktorá by jasne ukázala sociálne a finančné efekty prevádzky herní v mestách a obciach.

Herne si s primátorom posielali odkazy cez médiá, vyhrážali sa žalobami. Mesto zase podcenilo legislatívny proces a komunikáciu s poslancami, čím vytvorilo priestor na chaos sprevádzajúci samotné hlasovanie.

Neprehliadnite

Je jasné, že nielen Bratislave, ale celému Slovensku prerástol problém herní cez hlavu. Firmy nekontrolovane rozširovali prevádzky, upozorňovali na seba cez reklamu a chýbala akákoľvek samoregulácia. Petície ľudí v mestách a obciach za ich zákaz prišli ako logická odpoveď. To, že prevádzkovatelia herní v reakcii podpísali memorandum o ďalšom nerozširovaní a obmedzení reklamy, je správny krok. No prišiel neskoro.

Odignorovanie petície je bezprecedentné. No namiesto plošného zákazu by sa malo tlačiť na sprísnenie regulácie 

V celej debate sa pritom zabúda, že „kľúče od miešačky“ má v tomto prípade ministerstvo financií, keďže je zodpovedné za zákon o hazardných hrách. Novela spred štyroch rokov vzala vzhľadom na možnú protiústavnosť mestám možnosť limitovať hazard na svojom území. Spraviť tak mohli len po petícii občanov, pričom kvórum bolo nastavené príliš vysoko. Čo je však hlavné, mestá mali len možnosť buď zakázať hazard plošne, alebo vôbec. To už z podstaty obmedzuje akúkoľvek možnosť na rozumnú reguláciu.

Čiastočné riešenie priniesla vlaňajšia novela zákona. Aj keď umožnila obciam rozdeliť budovy, v ktorých herne môžu byť a kde nie, je to nedostatočné. Logickejším krokom by bolo nechať obciam voľné ruky, aby sa rozhodovali podľa typu prevádzky, alebo detailne vymedzili lokality s hazardom.

A možno to nie je príjemné počuť, no plošný zákaz by naozaj zrejme viedol k vzniku nelegálnych herní. Bratislava je príliš lukratívny trh na to, aby zostal neobsadený. A ak tu už raz ilegálny biznis rozkvitne, bude ťažké sa ho zbaviť. Predstava, že si s ním poradí polícia, daniari a následne súdy, je vzhľadom na viaceré domáce kauzy a skúsenosti zo zahraničia naozaj naivná.

V súčasnej vyhrotenej atmosfére je ťažké počúvať argumenty. Politici by však mali ľuďom povedať pravdu, nech je akokoľvek nepríjemná. Bratislavská petícia je bezprecedentný jav a žiada si reakciu. No ak sa v jej priebehu zmenila situácia, malo by na to mesto reagovať. Plošný zákaz je v tejto situácii najmenej dobré riešenie. Namiesto neho je potrebné tlačiť na prísnu reguláciu, prinútiť herne k väčším ústupkom a zároveň jasne odkázať ministerstvu financií, že mestá potrebujú pri regulácii hazardu uvoľniť ruky.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 9/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Súvisiace články

Boj o hazard sa nekončí

Boj o hazard sa nekončí

Biznis s hazardom si dlho užíval relatívne bezproblémový rast. No prudkým rozširovaním herní a prevádzok s automatmi na seba firmy pritiahli nechcenú pozornosť a dostali sa pod tlak ako zo strany štátu a obcí, tak aj aktivistov. 1

Šéf Synotu: Nesrovnala som varoval pred plošným zákazom, no nepomohlo to

Andrej Zaťko: Nerozumiem tým, ktorí sa chvália, že trávia v práci 12 hodín

Čo sa skrýva za biznisom s teniskami za stovky eur

Compass Architekti: Chceme urobiť z Bratislavy mesto

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.