Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Keď štát dlhuje štátu, peniaze v zdravotníctve len prelieva

03.03.2017, 13:54 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

Pred tromi rokmi odborníci varovali, že zadlženosť nemocníc v správe ministerstva zdravotníctva presahuje kritickú hranicu. Pomenovanie pre súčasnú situáciu, keď sa ich dlhy vyšplhali na vyše 650 miliónov eur, sa tak už hľadá ťažko.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Najmä ak jeho podstatnú časť tvoria záväzky, ktoré sú dávno po lehote splatnosti. Ku koncu vlaňajška predstavovali viac ako 527 miliónov eur. Jednoznačne najviac zdravotnícke zariadenia dlhujú dodávateľom liekov a zdravotníckych pomôcok. Každoročne sa to uvádza aj v Informácii o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva, ktorú rezort predkladá vláde. Ide o viacero spoločností, ktoré dohromady držia zhruba polovicu všetkých pohľadávok voči nemocniciam.

Na trhu sú však aj subjekty, ktoré samy osebe vlastnia pohľadávky presahujúce či blížiace sa k sto miliónom eur. Najväčšími štátnymi veriteľmi sú Sociálna poisťovňa či Národná transfúzna služba. Súkromným je firma Magellan Central Europe, ktorej akcionárom je medzinárodná Banca Farmafactoring Banking Group. Gro jej biznisu tvorí odkupovanie pohľadávok od dodávateľov, ktorí už viac nechcú alebo nemôžu čakať, kým im dlhy splatia samotné nemocnice.

Sociálnej poisťovni aktuálne zdravotnícke zariadenia rezortu dlhujú 149 miliónov eur. Dlh tvorí šesť univerzitných a fakultných nemocníc, ktoré neuhrádzajú odvody za svojich zamestnancov. Hovorca poisťovne Peter Višváder uviedol, že zdravotníkov sa táto situácia nedotkne. Keď im vznikne na to nárok, dávky im napriek tomu poisťovňa vyplatí.

Štát len preleje peniaze

Doteraz po každom oddlžení nesplatené záväzky nemocníc každoročne rástli 

Počas vlády Ivety Radičovej bola poisťovňa pripravená dlhy nemocníc vymáhať aj prostredníctvom exekúcií. V súčasnosti sa nič také nedeje. „Aktívne vymáhame svoje dlhy. Nespoliehame sa na oddlženie, ale vzhľadom na to, že ide o zdravotnícke zariadenia, zákonom sú obmedzené možnosti vymáhania týchto dlhov,“ uviedol TRENDU P. Višváder.

Štátna inštitúcia však zrejme skôr prižmúri oko nad dlhom inej štátnej inštitúcie. Ťažko si inak vysvetliť, prečo napríklad žilinská Fakultná nemocnica dlhuje Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) vyše 520-tisíc eur a Dôvere a Unionu ZP ani euro. Tento dlh vznikol za štvrť roka a nemocnica v Žiline je v súčasnosti jediným dlžníkom VšZP z radov univerzitných a fakultných nemocníc.

Pre zdravotnícke zariadenia, ktoré nemajú dostatok peňazí, je oveľa menším zlom nezaplatiť odvody ako napríklad nenakúpiť lieky. Pacientom totiž musia garantovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Štátne nemocnice dlhujú aj Národnej transfúznej službe, ktorá im dodáva krv – aktuálne 31,3 milióna eur –, no netreba zabúdať, že aj tá je štátna.

Sociálna poisťovňa aj Národná transfúzna si môžu byť viac-menej isté, že im štát dlhy nemocníc nakoniec preplatí. Fakticky len preleje peniaze zo spoločnej štátnej kasy do ich. Tak to bolo aj po minulé roky.

Rovnaké práva veriteľov

Najväčšieho súkromného veriteľa nemocníc Magellan, naopak, pri posledných oddlženiach obchádzali. Keďže spoločnosť získala 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 9/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy nemocnice, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.