Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chcete aj vy kúpiť bitcoin? Investujete do bubliny

Koncom dvadsiatych rokov minulého storočia sa americkej ekonomike darilo a odrážalo sa to aj na výnosoch z investovania. Chuť zhodnotiť svoje peniaze kúpou akcií veľkých firiem dostali aj bežní obyvatelia, a keď zistili, že peniažky utešene rastú, začali si na investície aj brať úvery. Než špekulatívna bublina v októbri 1929 praskla, na úver sa predávali až dve tretiny akcií pre drobných investorov. Tí tak prišli nielen o veľkú časť svojich úspor, ale ešte im ostali na krku aj úvery, ktoré bolo treba splácať v období doposiaľ najväčšej ekonomickej recesie.

03.01.2018, 15:02 | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Regulácia sa od tých čias výrazne zmenila a sprísnila, keď však regulátori odvtedy počujú o špekulatívnych nákupoch na úver medzi drobnými investormi, vždy spozornejú. V USA koncom vlaňajška Fed varoval pred novým trendom, pretože spotrebitelia si tam už berú hypotéky, aby mohli nakúpiť bitcoiny.

Bublina bez základu

Bitcoin mal na začiatku vlaňajška hodnotu tisíc dolárov, po atakovaní hranice 20-tisíc dolárov zasa stráca na hodnote. Ešte zaujímavejšie rasty mala iná alternatívna mena ether. Denne pribúda zhruba 30-tisíc nových peňaženiek, v ktorých sa dá ukladať bitcoin či iné kryptomeny.

Cena bitcoinu nestojí na žiadnych základoch, hore ju tlačí len rastúci dopyt 

Vysoké zhodnotenia, pochopiteľne, lákajú aj malých a menej skúsených investorov – nakoniec, bitcoin sa dá nakupovať aj v malých zlomkoch, a teda výška investície nie je obmedzená žiadnym pevným minimom. Ako však upozorňujú ekonómovia, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Financie

Tagy analytici, bitcoin, bublina, investícia