Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto zarába na lyžovaní? Známe meno nestačí, niektorí hrajú iba ruletu

František Hodorovský, Slavomír Hatina, Boris Kollár, Vladimír Soták a Hornonitrianske bane Prievidza. Zdanlivo nespojiteľné mená majú minimálne jeden spojovací bod, robia biznis v lyžiarskych strediskách. Aj keď slovo biznis môžeme pri každom z nich interpretovať rôzne. Pri pohľade na hospodárske výsledky firiem, ktoré prevádzkujú strediská, totiž často svietia červené čísla. Prevádzkovanie strediska v mnohom pripomína ruletu, najmä keď majitelia neinvestujú a spoliehajú sa na to, že sa nad nimi nebo akosi zľutuje.

07.01.2018, 19:28 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Písal sa rok 2009 a novovytvorenému holdingu Tatry mountain resorts (TMR), ktorý vznikol okolo finančníkov z J&T, sa podarilo skompletizovať nákupy. V pomerne krátkom čase dokázali pod svoje krídla získať dve najväčšie lyžiarske strediská v krajine. K Jasnej dokúpili v októbri 2009 aj Tatranskú Lomnicu a Starý Smokovec.

Partner J&T Patrik Tkáč vtedy ohlasoval veľkú expanziu v sektore. „Za tri roky chceme preinvestovať 90 miliónov eur. Predovšetkým do lanoviek, zasnežovania, dopravy, parkovísk a doplnkových služieb,“ naznačoval v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Začínali sklamaním, o rok bola situácia opačná

Hneď prvý rok 2009 však priniesol sklamanie. Holdingu, ktorý vznikol premenovaním zo spoločnosti Jasná Nízke Tatry, padli výnosy, zisk i obsadenosť hotelov. „Bolo to spôsobené globálnou hospodárskou situáciou. Strach zo straty zamestnania a potreba viac šetriť sa podpísali pod zníženie dopytu po hotelových službách,“ vysvetľovala spoločnosť vo výročnej správe.

Tatranská LomnicaZdroj: Martina Brunovská

Už v ďalšom roku však bola situácia opačná, holding zaznamenal zisk takmer 9,5 milióna eur. Stroj sa rozbehol. Práve tento holding je ukážkou toho, ako sa na horách robí biznis. V dobrom aj v tom horšom význame. Za posledných osem rokov sa im podarilo tržby zvýšiť osemnásobne.

Za nárastom sú predovšetkým mohutné investície, ktoré zvýšili kvalitu služieb i samotnú ponuku. Na tú reflektovali aj ceny skipasov. Za posledných päť rokov zdraželi na pokladniciach o tretinu. Mnohí vyčítajú strediskám pod logom TMR, že sa cenami približujú alpským strediskám.

Na druhej strane, práve tieto strediská sú dnes vďaka svojej polohe prakticky nezávislé od snehových podmienok a vedia poskytnúť služby najdlhšie na Slovensku.

Neprehliadnite

Aj keď sa TMR vždy spájal s finančnou skupinou J&T, tá v nej podľa Igora Rattaja akcionársky nefiguruje. Práve on je pritom najväčším akcionárom holdingu. Cez spoločnosti C.I. Capital Industries Limited a Key Dee Limited ovláda 28,7 percenta akcií.

Igor RattajZdroj: Maňo Štrauch

Druhým najväčším akcionárom je ďalšie známe meno. Za spoločnosťou Forest Hill Company stojí podnikateľ František Hodorovský. Bokom však nezostávajú ani finančníci združení okolo značky J&T.

J&T Banka patrí medzi najväčších veriteľov holdingu a medzi ďalšími menšími akcionármi figurujú aj priatelia, klienti, známi či inak spriaznení partneri skupiny.

Dešifrovať, „kto všetko vlastní Tatry“, je však ťažké, keďže okrem Hodorovského firmy ide všetko o schránkové spoločnosti.

... a tí ostatní

TMR je v segmente osobitou kapitolou. V športovom ponímaní by sme mohli hovoriť o tom, že holding hrá Ligu majstrov, kým ostatné strediská národnú, respektíve regionálnu ligu. Najmä v 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Téma

Tagy biznis, Boris Kollár, Donovaly, Jasná, lyžovanie, Slavomír Hatina, Tatranská Lomnica, Tatry, Tatry mountain resorts, TMR