Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo aspoň raz ročne hovoriť s deťmi o majetku

Ja som pravdepodobne jediná v rodine, ktorá má prehľad o všetkých rodinných podieloch, skonštatovala položartom na nedávnej konferencii týždenníka TREND o rodinných firmách Réka Világi.

07.01.2018, 17:30 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Reagovala na tému, že pri rozdeľovaní majetku medzi potomkov by mala hlava rodiny vedieť, čo všetko vlastne chce rozdeliť. Dcéra podnikateľa Oszkára Világiho sa sumarizovaniu, kde všade má rodina obchodné aktivity, venovala dlhodobo a z vlastnej iniciatívy. „Doma sa o biznise nehovorilo.“

Podobné nadšenie u potomkov o vývoj rodinného majetku je štatisticky skôr menšinové. Aj preto, že vo väčšine rodín sa o peniazoch nahlas nehovorí. Pritom podľa odborníkov práve bilancovanie rodinnej situácie aspoň raz za čas s dospievajúcimi deťmi zvyšuje šance, že sa v budúcnosti majetok rýchlo nepominie.

Neprehliadnite

Ako nerozhádať rodinu

„Náboženstvo, osobný život aj peniaze sú oblasťami, ktoré sa v rodinách ťažko zdieľajú. Moje skúsenosti ukazujú, že bohatstvo je dobre spravované, rastie a ľahko sa presúva z generácie na generáciu, ak hlava rodiny má otvorený a blízky vzťah so svojou rodinou,“ uvádza člen poradného tímu RSM Tacoma Family Office Jean-François Cats.

Vzťah sa vytvára aj tým, ak hlava rodiny zdieľa s potomkami informácie o financiách. Je to aj nevyhnutná súčasť výchovy detí. A nech je forma rodinného podnikania a majetku už akákoľvek a či to vyžadujú vnútorné pravidlá rodiny alebo nie, kľúčové je vykresliť si aspoň raz ročne finančnú situáciu. To by mala zodpovedne pripraviť a správnou formou odprezentovať práve hlava rodiny.

„Ak to nerobíte, musíte sa pripraviť na riziko nevhodného správania svojich detí. Niekedy sa bratia a sestry tak rozhádajú, že rodina sa prestane rozprávať alebo sa už dokonca nikdy nestretnú,“ menuje krajné prípady. Niekedy bojujú na súdoch. A rodičia majú na tom svoj podiel viny.

Spomína tiež na slová, ktoré mu v mladosti zdôrazňoval jeden jeho šéf: „Dôležité je vždy urobiť odpočet až po posledný riadok. Chcel tým povedať, že ľudia si neradi pamätajú, že majú aj úvery a tak si myslia, že sú bohatší, než naozaj sú.“

O firme áno, o majetku nie

Potreba zdieľať informácie o majetku s členmi rodiny začína byť na Slovensku čoraz 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy financie, majetok

Diskusia (0 reakcií)