Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vianoce na dánsky spôsob

06.01.2018, 07:07 | Simona Borovská

Tento rok mi trvalo veľmi dlho zohnať správny vianočný darček pre každého. Nakoniec som ich však mala pokope a dala som sa do balenia. Musela som všetko vmestiť do škatule a tú obaliť silnou vrstvou lepiacej pásky, aby prežila cestu z Dánska na Slovensko. Priamo pod náš vianočný stromček, ktorý som však ja tento rok naživo nevidela. Študujem totiž v Dánsku, kde som tento rok aj oslávila Vianoce.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Použi rozum

Preto boli tohtoročné sviatky výnimočné. Nečakala ma kapustnica ani oplátky s medom. A hoci by som na Štedrý večer dala hocičo za medovníky a zemiakový šalát, stále to boli poriadne Vianoce. Iba trochu iné. A s inou rodinou.

Všetci mi hovorili, že najťažšie obdobie pre zahraničného študenta sú Vianoce. Niečo na tom bude. Neraz som myslela na to, ako doma všetci pečú, vešajú na balkón svetielka a na vchodové dvere veniec. Nebolo ľahké hovoriť s našimi a želať im šťastné a veselé, ale vidieť ich len cez Skype. No pravidlá sú pravidlá a tie moje hovoria, že domov sa vraciam až v máji. Tak mi nezostalo nič iné ako hodiť smútok za hlavu a užiť si dánske Vianoce. A tie sú teda niečo.

Na prvý pohľad sa môžu zdať veľmi podobné tým na Slovensku — odpílili sme si náš vlastný stromček, ozdobili ho a potom aj celý dom. Potom prišli na rad dánske vianočné tradície. Na Štedrý večer sa rodina stretla v obývačke a pozreli sme si vianočnú Disney show a poslednú epizódu z Vianočného kalendára, seriálu o vianočných elfoch. Potom sa podávala vianočná večera – kačka s karamelizovanými zemiakmi a pečené bravčové. K tomu omáčka, ku ktorej sa podľa tradície podávali čipsy. Ako dezert nasledovala risalamande, dánska obdoba mliečnej ryže sprevádzaná malou súťažou. Kto vo svojej miske nájde mandľu, vyhrá extra darček.

Dáni nemohli uveriť, že na Slovensku okolo stromčeka netancujeme 

Na záver večera, ešte predtým, než sme sa pustili do otvárania darčekov, nastúpila najdôležitejšia tradícia. Bol čas na tancovanie okolo stromčeka. Dáni nemohli uveriť, že na Slovensku to nerobíme. A so zhrozením sa pýtali, či vôbec máme stromček a čo s ním potom robíme. Iba sa naň pozeráme? A tak sme sa pochytali za ruky a za spevu vianočných kolied sme sa krútili okolo stromčeka.

Neboli to pre mňa ani zďaleka typické Vianoce, ale napriek tomu, že mi rodina a priatelia veľmi chýbali, jedinečnú možnosť spoznať a byť súčasťou dánskych tradícii by som za nič nevymenila. Ani za oplátky s medom.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 1/2018. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Použi rozum

Tagy Dánsko, Použi rozum, Simonin zápisník

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.