Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecký podnikateľ: Roky sa na Slovensku neviem domôcť spravodlivosti

Úprimne? Už by som na Slovensko neprišiel,“ hovorí podnikateľ Gerhard-Hermann Horst. Majiteľ nemeckej textilnej firmy Bodet & Horst so závodmi v Nemecku, Rumunsku, Číne či Salvádore tvrdí, že v prípadoch, ktoré sa týkajú slovenského závodu vo Vrbovom pri Piešťanoch, sa nevie domôcť spravodlivosti. „Zákony sú dobré, ale právny systém nefunguje.“ Podnikateľ sa už vyše päť rokov snaží políciu presvedčiť, že ho podvody zamestnancov pripravili o milióny eur.

07.03.2018, 10:07 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Investor z Nemecka

Nemecká firma Bodet & Horst vznikla ešte v polovici minulého storočia, dnes patrí medzi svetových hráčov vo výrobe pletených poťahov na matrace. Na Slovensko prišla v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2005 odkúpila časť krachujúceho textilného podniku Trikota vo Vrbovom a rozbehla tu výrobu poťahov. Prácu v závode našli najmä prepustené šičky z bývalého štátneho podniku, celkovo 280 ľudí. Nezamestnanosť vo Vrbovom dosahovala v tom čase necelých šesť percent, miestni dochádzali za prácou aj do Trnavy, Piešťan či Hlohovca.

Rozmach výroby

Pri otvorení závodu si expremiér M. Dzurinda pochvaľoval, že nemeckí pletiari prišli na Slovensko bez žiadosti o štátnu pomoc. Na tú napokon predsa len došlo, ale až po zmene vlády. Firma postupne dosiahla tržby 17 miliónov eur a chcela ďalej expandovať. Druhá vláda Roberta Fica v roku 2010 odobrila pletiarom dotáciu 5,5 milióna eur na nákup strojov. Podmienkou bolo rozšírenie podniku a prijatie ďalších 150 ľudí. G. Horst preinvestoval do rozšírenia ďalších desať miliónov eur a spoločnosť už v nasledujúcom roku zdvojnásobila tržby. Investičnú pomoc od štátu firma vyčerpala v decembri 2017.

Neprehliadnite

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie