Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyskúšať si život delegáta v OSN môžu aj študenti

Naučiť sa umeniu diplomacie v anglickom jazyku, zároveň pochopiť a diskutovať o problémoch, ktorým čelí celý svet, vystúpiť pred stovkami ľudí a hlavne bez zbytočných emócií racionálne argumentovať. Každý rok sa v januári koná na slávnej univerzite Harvard konferencia známa pod skratkou MUN, teda Model United Nations. V preklade ide o modelové zasadnutie Organizácie Spojených národov, na ktorom študenti simulujú Spojené národy a hľadajú optimálne riešenie krízových otázok jednotlivých krajín.

11.03.2018, 17:47 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Takéto konferencie pre študentov sú v rôznych variáciách po celom svete, ale konferencia v Bostone, kde sídli Harvard, sa považuje za najprestížnejšie a najväčšie podujatie svojho druhu. Tento rok sa na nej zúčastnili delegáti z 3 300 stredných škôl z 50 krajín sveta vrátane Slovenska.

Dostala sa na ňu výprava siedmich stredoškolákov z bratislavskej LEAF Academy. Tá sídli v netradičných priestoroch historickej budovy bývalej portugalskej ambasády, ktorá pre laika pripomína priestory ako z filmu Harry Potter. Navštevujú ju talentovaní študenti. Štúdium prebieha v angličtine a je odlišné od klasického štátneho vzdelávania. Po skončení štúdia dostávajú stredoškoláci medzinárodne uznávaný diplom a drvivá väčšina z nich pokračuje v štúdiu na zahraničných univerzitách.

Konferencia v Bostone tak bola pre slovenskú výpravu veľkou výzvou a príležitosťou, ako získať cenné skúsenosti a overiť si, že v angličtine dokážu spontánne riešiť celosvetové dilemy, tvrdia súhlasne stredoškoláčky Silvia Filová, Sára Soľárová a Sabina Šimková.

Neprehliadnite

Dôležitý je predpoklad študenta

Dostať sa na konferenciu je dosť komplikované a kľúčom na prijatie je pedantne vyplnená prihláška. „Nestačí zadať meno, vek a školu. Esejovou formou im totiž musíte vysvetliť, prečo ste vhodný kandidát, prečo by ste mali byť pridanou hodnotou konferencie a aké skúsenosti máte s podobnými konferenciami,“ vysvetľuje Silvia s tým, že nad samotnou prihláškou strávili niekoľko hodín, aby bola dokonalá.

Pri otázkach a odpovediach k jednotlivým rezolúciám sa zviditeľnili pohotoví a rozhľadení študenti 

Harvard si dá na selekcii študentov veľmi záležať. Prihliada napríklad aj na takú maličkosť, ako dokážete študent zúročiť skúsenosť z Harvardu po návrate domov. „Celá misia a vízia Spojených národov sa cez nás posúva do lokálnych komunít a medzi ľudí, ktorí nemali príležitosť ísť (na konferenciu) na Harvard,“ vysvetľuje Sára.

Sára SoľárováZdroj: Maňo Štrauch

Vlani sa táto šikovná študentka rozhodla spolu s troma spolužiakmi zorganizovať prvé slovenské národné kolo Modelového Európskeho Parlamentu, kde sa o európskych problémoch podobne ako v OSN rokuje a debatuje vo výboroch. Tento rok v máji bude druhé kolo. Stane sa znova jeho prezidentkou a rada by ho vďaka skúsenosti z Harvardu posunula na vyššiu úroveň.

Sabina zasa vyhrala národnú súťaž v písaní eseje o detskej nútenej práci v krajinách tretieho sveta a od 15 rokov sa zúčastnila na šiestich podobných konferenciách, kde si zlepšila angličtinu v praxi a argumentačné schopnosti. Silvia so spolužiakmi stojí za projektom W Statement, prostredníctvom ktorého poukazujú na mieru korupcie na Slovensku. Okrem toho je zakladateľkou projektu Na káve s možnosťami, čo je event, ktorý ukazuje stredoškolákom ich možnosti vzdelávania, boja proti korupcii či mimoškolských aktivít.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 0

Tagy OSN, Použi rozum, študenti

Diskusia (0 reakcií)