Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis model politiky Roba a Jana: Špirkov príbeh veľmi pripomína jeden starší

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil odchod z funkcie. Tlak naňho od konca februára, keď zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu v ich dome vo Veľkej Mači. No prispelo k nemu určite aj vystúpenie elitného prokurátora Vasiľa Špirka. Ten pár dní pred ohlásenou rezignáciou ministra zverejnil závažné informácie o podozrení z korupcie pri verejnom obstarávaní. Prípad, na ktorom prokurátor pôvodne pracoval a pre ktorý sa podľa jeho slov spustila okolo neho mašinéria s cieľom zdiskreditovať ho, sa týkal tak odchádzajúceho ministra R. Kaliňáka, ako aj jeho dlhoročného biznispartnera, exministra Jána Počiatka. Politikom mali cez provízie len v Špirkom opísanom prípade smerovať státisíce eur.

14.03.2018, 17:21 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Ten pripomína inú kauzu zverejnenú TRENDOM pred dvomi rokmi, kde podľa svedkov vystupovali Robo a Strapatý. Malo ísť o označenie Kaliňáka a Počiatka. Išlo o podozrenie z korupcie daňových úradov, polície, súdov, lokálnych, ale aj špičkových politikov Smeru.

Oba prípady okrem schémy a hlavných aktérov spája aj to, že potom, čo ich začali vyšetrovať, spustila sa lavína trestných oznámení. No nie vo veci korupcie a podvodov, ale pre ohováranie spomínaných politikov. Hlavní aktéri tak dávnejší, ako aj Špirkov príbeh označili za klamstvá a nezmysly.

A následné kroky orgánov, ktoré ich mali vyšetrovať, skôr naznačujú snahu podozrenia spochybniť a zamiesť pod koberec než objektívne vyšetriť, či štátu nebola spôsobená škoda. R. Kaliňák aj teraz označil obvinenie za absurdné a Špirka za fušera.

Zákazka, Peňaženka a FoRest

V. Špirko sa rozhodol prehovoriť zo strachu o vlastnú bezpečnosť a svojich blízkych. Zverejnil informácie, ktoré sa dozvedel od obvineného v iných prípadoch. Médiám porozprával o zákazke na ministerstve vnútra ešte z roku 2010, keď sa menila vláda aj vedenie rezortu. Práve na tomto rezorte mala prebehnúť niekoľkomiliónová zákazka na „sieťové komponenty“.

V príbehu vystupuje podľa opisu V. Špirka pán Milan, ktorý manažoval projekt a podľa oznamovateľa bol „blízkou osobou ministra vnútra JUDr. Roberta Kaliňáka a aj ministra financií Jána Počiatka“. Pán Milan mal mať tiež blízko k úradu vlády, teda k premiérovi.

Neprehliadnite

Druhou postavou príbehu je osoba označená oznamovateľom ako Peňaženka. „Jej úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie transakcií, ktoré sa podarilo vytvoriť z týchto zákaziek a ktoré predovšetkým boli určené pre Jána a Roba,“ opísal prokurátor. A tiež legalizovať príjmy. Táto osoba pôsobila ako poradca na ministerstve. Na konci mala byť obchodná spoločnosť FoRest, v ktorej sú spoločníkmi od jej vzniku v roku 2000 R. Kaliňák a J. Počiatek.

„Provízia sa v tomto prípade pohybovala od niekoľko desiatok percent z výnosov obchodu,“ citoval prokurátor oznamovateľa. Zdroj menoval päť súm, od 60 do 150-tisíc eur, ktoré boli určené Janovi a Robovi. Pred Špirkom tiež zdôraznil, že ak by nezaplatil, dostal by sa s ministrami do problémov.

Sabotáž

V. Špirko už podal v tejto veci trestné oznámenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže nielen na odchádzajúceho ministra vnútra, ale aj na čelných predstaviteľov polície.

Zavraždený novinár portálu Aktuality.sk Ján Kuciak ešte pred dvomi rokmi informoval, že účtovníctvo firme FoRest, ako aj napríklad kontroverznej IT firme Anext spájanej s J. Počiatkom robil Branislav Kušík. Ide o človeka blízkeho J. Počiatkovi. Počas jeho ministrovania na rezorte dopravy v rokoch 2012 až 2016 bol B. Kušík vo viacerých dozorných radách podnikov pod týmto rezortom. Popri Národnej diaľničnej spoločnosti napríklad aj v Slovenskej pošte či niekoľkých letiskách. TREND sa B. Kušíka pýtal, či sa v súvislosti s jeho osobou nepoužívala prezývka Peňaženka. B. Kušík to rázne odmietol. „Nikdy ma nikto nevolal prezývkou Peňaženka.“

Špičky Smeru v kauze Chovanec

Iný príbeh opísal pred vyšetrovateľom Pavlom Milanom pred rokmi Milan Chovanec. Človek obvinený v zrejme najväčšej slovenskej DPH kauze s vyčíslenou škodou takmer 80 miliónov eur. Tiež s cieľom znížiť si vysoký hroziaci trest začal rozprávať o províziách, ktoré mali smerovať úradníkom aj špičkovým politikom za stranu Smer. Spomenul aj mená dvoch ministrov – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra financií Jána Počiatka. Tí akúkoľvek účasť popreli.

Zločinecká skupina mala aj vďaka najvyšším politickým kontaktom oberať štát na vratkách DPH skoro päť rokov. „Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH,“ uviedol vo výpovedi M. Chovanec.

Spis obsahuje prepisy hovorov oznamovateľa z roku 2009, niekoľko rokov predtým, než začal M. Chovanec vypovedať.

V prípade padli aj trestné oznámenia ďalších špičkových poslancov Smeru, ktorých M. Chovanec do schémy zahrnul. Oba prípady napriek množstvu podobných znakov majú predsa len jednu zásadnú odlišnosť. Kým prípad M. Chovanca sa R. Kaliňáka ako ministra dotkol len veľmi okrajovo, vyšetrovaniu v súvislosti so Špirkovým obvinením bude čeliť možno už ako človek mimo najvyššej politiky. 

Komu veriť? Prokurátor Vasiľ Špirko proti Kaliňákovej partii

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy Ján Počiatek, Robert Kaliňák, Vasiľ Špirko