Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V obilí idú zmluvy bokom, úradujú päste

Farmár František Oravec vlastní a prenajíma si pôdu v okolí Košíc, no nemôže na nej hospodáriť. Dotácie na jeho pôdu dostáva niekto iný, aj keď F. Oravec disponuje viacerými právoplatnými rozsudkami súdov a rozhodnutím exekútora. „Informoval som o tom políciu, prokuratúru, Pôdohospodársku platobnú agentúru aj ministerku pôdohospodárstva. Som presvedčený, že takýchto firiem, ktoré dostávajú peniaze na pôdu, čo im nepatrí a dokonca ju ani neobrábajú, je viac,“ povedal František Oravec pre TREND.

16.03.2018, 00:05 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Podobný problém má aj ďalšia farmárka, ktorá však nechce byť menovaná. Hovorí, že má uzatvorené nájomné zmluvy na 27 hektárov pôdy v katastri obce Bukovec, platí nájomné a daň. Podľa F. Oravca skupina firiem, s ktorými sa sporí, vzala na 140 hektárov pôdy v okolí Košíc za posledných sedem rokov zhruba 235-tisíc eur.

Súdne spory

Skupina farmárov, ktorých bolo podľa F. Oravca okolo 20, začala tento svoj problém riešiť koordinovane. Väčšina z nich to však po čase vzdala, lebo ich boj s veľkými investormi vyčerpal. Farmári rozumejú poľnohospodárstvu, no nie právu, vysvetlil F. Oravec. A ich súperi sa opierajú o silné advokátske kancelárie. Baví ma poľnohospodárstvo, ale nemám čas sa mu venovať, lebo sa musím venovať súdnym sporom, povedal TRENDU F. Oravec.

Spory farmárov sa začali v roku 2015. F. Oravec vtedy vypovedal nájom spoločnostiam Agro Valaliky a Mold-Trade, ktoré na pozemkoch dovtedy hospodárili. Akcionárom firiem je skupina ESIN Group, blízka finančnej skupine J&T. Predsedom predstavenstva je Tomáš Kukučka, príbuzný Patrika Tkáča. S financovaním pomáha J&T Banka.

F. Oravec predtým postupne skupoval a prenajímal si pôdu v okolí Košíc. Tak prišiel aj k pôde, na ktorú predtým dostávali dotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) iné firmy. V nasledujúcom roku, po vypovedaní zmluvy, sa F. Oravec sa vrátil skontrolovať stav pozemkov na sejbu. No zistil, že sú už osiate. Vyčkal na žatvu a v auguste 2016 s pomocou geodeta začal vytyčovať pozemky. Podľa neho mu pracovníci Agro Valaliky začali o niekoľko dní geodetické body vytrhávať. Konflikt sa opakoval, keď si to chcel natočiť kamerou. Jeden z ľudí, ktorí vytrhali body, ho podľa jeho slov napadol a vrazil mu päsťou do tváre.

Incident vyústil do trestného konania, v rámci ktorého polícia vlani obvinila jednu osobu za prečin ublíženia na zdraví.

Zdroj: Zsolt Lukács

Súdia sa roky

Keď sa dvaja sporia o jedno pole, PPA prioritne zaujíma, kto má právo na jeho užívanie. Vlastnícke právo je teda niekedy druhoradé. Rozhodujúcu úlohu môže zohrať nájomná zmluva, prípadne iný právny dôvod.

Zástupca Agro Valaliky Tomáš Kukučka sa v spore odvoláva na rôzne iné dohody. „Všetky platby žiadame v súlade s platnou legislatívou. Titulom nie sú len nájomné zmluvy, ale aj dohody o náhradnom užívaní pôdy a iné dohody, ktoré máme uzatvorené s p. Oravcom a inými poľnohospodármi,“ uviedol T. Kukučka.

Majiteľ nemá pod kontrolou svoj pozemok, lebo na ňom hospodári niekto iný 

PPA berie pri rozhodovaní do úvahy rôzne podklady, vyjadrenia účastníkov, no kľúčové sú podľa vyjadrenia agentúry výsledky uskutočnených kontrol. F. Oravec vyhral spor so skupinou Agro Valaliky najskôr na okresnom súde, potom aj na krajskom súde v Košiciach. Súdy zakázali Agro Valaliky a ďalším trom firmám zasahovať do užívania Oravcovej pôdy. Tie sa domáhali rovnakých opatrení voči protistrane, no súd ich podanie zamietol. Lenže ani tak si F. Oravec nepresadil svoje. PPA trvá na tom, že právo na užívanie je sporné. Z toho vznikla ďalšia žaloba. Tentoraz už F. Oravec zažaloval priamo PPA za to, že mu nechce priznať právo na užívanie.

Neprehliadnite

Dnes sa T. Kukučka nechcel k prípadu bližšie vyjadrovať, lebo vraj s protistranou intenzívne rokujú, aby spory urovnali. Aktuálne podľa neho pripomienkujú návrh dohody, ktorú im zaslal F. Oravec. Ten to s dohodou až tak optimisticky nevidí. Podnikatelia, s ktorými sa súdi, podľa neho len naťahujú čas. Ide o komplikovaný spor, ktorého súčasťou je napríklad memorandum o urovnaní vzťahov, ktoré F. Oravec nerešpektuje, ale aj ústne prísľuby, ku ktorým sa druhá strana nepriznáva. No aj tak je zarážajúce, že súdne ťahanice trvajú tak dlho.

Podľa advokáta Paul Q Tomáša Langera treba situácie pri sporných nárokoch o dotácie posudzovať individuálne. Keďže F. Oravec uspel na súde so žalobou o zdržanie sa neoprávnených zásahov do vlastníckeho práva, T. Langer si myslí, že PPA by mala priame platby posielať jemu, v prospech ktorého už rozhodol po preukázaní právneho titulu k pozemkom.

„Zároveň však musí byť splnená podmienka, že pozemok reálne obhospodaruje. Rozhodnutie súdu by PPA mala akceptovať. Samo osebe však nezakladá automaticky nárok na dotácie, ale žiadateľ musí splniť aj ostatné podmienky,“ uviedol T. Langer.

Taliansky podnikateľ Diego Roda, ktorý má podľa novinára denníka La Repubblica Giuliana Foshiniho väzby na ,Ndranghetu.Zdroj: Plus 7 dní/ RUDOLF FELŠÖCI

TREND prišiel do styku aj s 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Téma

Tagy Antonino Vadala