Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako do kauzy vadalovcov vstúpil kokaín

Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka publikovali médiá jeho nedokončený článok o prepojeniach talianskej mafie ’Ndrangheta na osoby, ktoré sa dostali do bezprostrednej blízkosti premiéra Roberta Fica. Ústrednou postavou bol slovenský podnikateľ talianskeho pôvodu Antonino Vadala. Ten zistenia J. Kuciaka najskôr komentoval tak, že došlo k zámene mien a on s mafiánskou skupinou ’Ndrangheta nič nemá.

22.03.2018, 17:41 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Minulý týždeň A. Vadalu zatkli na základe medzinárodného zatykača pre drogy a pranie špinavých peňazí. Európsky zatykač vydal súd v Benátkach 9. marca. Podľa obvinenia bol A. Vadala členom organizovanej skupiny, ktorá od decembra 2013 do roku 2015 dovážala do Európy kokaín z Južnej Ameriky.

Že ide o slovenského A. Vadalu a nie o menovca, už niet pochýb. Prokurátor z benátskeho anti-mafia úradu uvádza v materiáloch, ktoré má TREND od redakcie Aktuality.sk, jeho dátum narodenia a trebišovské bydlisko. Talianska prokuratúra menuje osoby, medzi nimi aj A. Vadalu, s tým, že disponuje „závažnými dôkazmi“ o ich kriminálnych operáciách. Podľa benátskeho úradu mal práve A. Vadala „organizovať“ obchod v prístave.

Napriek mlčaniu slovenských orgánov preniká na povrch čoraz viac informácií aj o väzbách na najvyšších predstaviteľov strany Smer-SD.

Drogy medzi krevetami a banánmi

A. Vadala sa podľa talianskych listín dohodol s Mariom Palamarom, Antoniom Catalanom a Antoniom Femiom, ktorí patrili k rodine ’Ndrangheta. A. Catalano mal kontakty na ovocný biznis, A. Femia zase peniaze, za ktoré nakúpili veľké množstva ovocia a kreviet. V nich pašovali kokaín. Dokument tiež hovorí o rumunských občanoch, ktorí mali vystupovať ako dopravcovia – kamionisti.

Talianska prokuratúra A. Vadalu prešetruje priamo v spojení s mafiánskym spolčovaním, obchodom s omamnými látkami a praním peňazí získaných z tejto trestnej činnosti. Prokurátor, ktorý má na starosti jeho prípad, hovorí, že túto činnosť vykonávali vo veľkej miere aj mimo Talianska. Zároveň pripomína, že v biznise ’Ndranghety je zvyčajne veľká časť aktivít legálnych, napríklad ich obchody v oblasti poľnohospodárstva. Aj pašovanie drog do Talianska z Latinskej Ameriky sa dialo v rámci ich biznisu s ovocím.

A. Vadala sa na financovaní obchodu s ovocím mal podľa talianskych vyšetrovateľov podieľať cez svoju slovenskú firmu Terra Real. Z nej poslal peniaze do talianskej firmy Gifra a odtiaľ do firmy Omarsa v Ekvádore, ktorá obchoduje s banánmi.

Neobvyklé transakcie a Trošková

Eseročku Terra Real teraz preverujú slovenskí daniari. Cez túto firmu sa mali v roku 2015 posúvať peniaze súvisiace s drogovým reťazcom zo Slovenska do Talianska. A. Vadala ju ako majoritný vlastník založil pred šiestimi rokmi. Dva roky predtým vznikla jej materská firma AV-Real. Podľa dokumentov TRENDU od zdroja blízkeho štátnym orgánom už v roku 2011 v nej slovenské úrady identifikovali neobvyklé státisícové bankové prevody. V priebehu niekoľkých dní sa presunuli vysoké sumy medzi viacerými firmami a skončili na účtoch súkromných osôb.

Viliam Jasaň a Mária TroškováZdroj: Július Dubravay

Za neobvyklý bol napríklad označený prevod 540-tisíc eur z Vadalovej firmy AV-Real, ktorý súvisí s Máriou Troškovou, donedávna hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica. Z materiálov nie je celkom jasné, či prevod realizovala práve ona alebo mala splnomocnenie konať v mene AV-Real. Za podozrivú bola transakcia označená preto, že išlo o vysokú sumu peňazí, pričom na účte AV-Real dovtedy boli len malé pohyby.

Firmy A. Vadalu robili neobvyklé obchody, zapojili do nich M. Troškovú a albánskych Macedóncov 

Transakciu, pri ktorej svieti meno M. Trošková, zaznamenala banka pri AV-Real v septembri 2011. M. Trošková len mesiac predtým začala oficiálne podnikať cez firmu Gia Management s A. Vadalom a mala s ním aj priateľský vzťah. No oficiálne s AV-Real nemala nič spoločné. Firmu vtedy výlučne vlastnil A. Vadala a bol jej jediným konateľom.

Vadalova AV-Real figurovala aj v trestnom oznámení, podľa ktorého sa cez túto spoločnosť mali v máji 2011 presunúť tri byty v zásade s jediným cieľom – vyžiadať si vratku DPH od štátu. Takto to skonštatovala samotná polícia v uznesení o zastavení stíhania. Aj na tento prípad upozornil v nedopísanom článku zavraždený novinár Ján Kuciak.

Neprehliadnite

AV-Real si podľa účtovných závierok uplatnila vratky DPH aj za iné roky, nielen za rok 2011, keď obchodovala s bytmi. Napríklad v rokoch 2013 a 2014 zakaždým okolo 40-tisíc eur.

„Už tu nepracuje“

TREND sa snažil spojiť s M. Troškovou a zistiť, prečo riešila vysoké finančné operácie na účte firmy, s ktorou nemala mať na prvý pohľad nič spoločné. „Mária Trošková 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy 'Ndrangheta, Antonino Vadala, Ján Kuciak, mafia, Mária Trošková, vražda Jána Kuciaka