Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko: zasľúbená zem talianskych agrobarónov

24.03.2018, 10:05 | Ivan Haluza | © 2018 News and Media Holding

Od štátu získavajú výrazne viac eurofondov ako podobne veľkí tunajší farmári. Po načerpaní dotácií ich farmy rýchlo padajú do dlhov. No oni získavajú ďalšie eurofondy na iné agropodniky. A to ešte aj priame platby vyplácané automaticky farmárom čerpali aj na cudziu pôdu.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Ekonomika

Na toto všetko v súvislosti s východoslovenskými farmami kontroverzných talianskych podnikateľov spájaných s mafiou upozorňoval TREND a iné médiá. Minulý týždeň to potvrdili aj sumárne prehľady o ich dotovaní, ktoré zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Navyše, viaceré neduhy fariem Vadalovcov, Rodovcov, Cinnanteovcov i Catroppovcov z okolia Humenného, Sobraniec a Michaloviec nadobudli po odtajnení ešte širšie rozmery. TREND mal z verejných registrov informácie o dotovaní Talianov iba za posledných šesť rokov. Ministerstvo a Pôdohospodárska platobná agentúra ich zverejnili od vstupu krajiny do EÚ.

Podpory naprieč vládami

Ministerstvo pôvodne o Talianoch neinformovalo, aby neohrozovalo vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Teraz ich odtajnilo, lebo podľa polície už toto riziko pominulo. Od roku 2004 Taliani načerpali z eurofondov až 15,5 milióna eur. Najviac, až 12 miliónov eur, za troch vlád vedených Smerom-SD, ktorého predstavitelia sú s podnikaním Talianov aj previazaní.

Druhá Dzurindova vláda Talianom priklepla fondy za skoro štyri milióny eur. Výtlak Talianov v eurofondoch ochabol len za vlády Ivety Radičovej. Vtedy z nich získali iba 36-tisíc eur na jeden menší projekt. Vlády Smeru im zafinancovali 27 a druhá Dzurindova vláda osem projektov.

Neprehliadnite

Taliani sa tak potichu vyšplhali medzi vôbec najsilnejšie domáce agrárne skupiny. Vo svojich najlepších rokoch 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy 'Ndrangheta, eurofondy, mafia, pôda

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.