Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aký bude „osmičkový“ rok v realitnom biznise

Minulý rok bol pre realitný trh na Slovensku v mnohých ohľadoch rekordný, v niektorých oblastiach dokonca prekonal vrchol predkrízového boomu. V tom sa však podobnosť so situáciou spred desiatich rokov končí. Nič totiž nenasvedčuje tomu, že by tento rok mal nastať dramatický prepad. Už koncom vlaňajška však štatistiky ukázali mierny útlm na trhu s bytmi.

31.03.2018, 14:54 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Nárast cien bývania sa skončil

„Spomaľovanie medziročného rastu priemernej ceny bývania a nakoniec jej medzikvartálny pokles v poslednom štvrťroku môžu byť určitým signálom, že aktuálna priemerná cena bývania sa už pravdepodobne dostáva k stropu reálnych finančných možností slovenských domácností,“ vysvetľovali ochladenie analytici Národnej banky Slovenska.

Po vyše dvoch rokoch silného nárastu predsa len poľavil dopyt, kupujúci sa postupne „míňajú“. Na ceny v ich prospech pôsobila aj široká ponuka množstva dokončovaných developerských projektov. Koncom minulého roka sa tak vo väčšine krajov zlepšila dostupnosť bývania pre ľudí. Stretli sa rastúce príjmy so spomalením či dokonca miernym poklesom priemerných cien.

Takýto vývoj cien bývania by mal pokračovať aj v tomto roku, predpokladajú analytici centrálnej banky. Za pokojnejšou situáciou na trhu vidia okrem dostatočného výberu novostavieb aj uplatňovanie prísnejších štandardov na úvery na bývanie a spotrebiteľské úvery finančnými inštitúciami. Podľa analytika portálu nehnutelnosti.sk Martina Lazíka nie je na trhu žiaden faktor, ktorý by zmenil správanie kupujúcich.

„Bude pokračovať sťahovanie sa za prácou do väčších miest z vidieka. Bude to spôsobovať rast lokálnych rozdielov – drahých nehnuteľností v mestách a v okolí a lacných na vidieku,“ opisuje s tým, že nárast sa prejaví v regionálnych mestách, v Bratislave očakáva stagnáciu, pretože ceny tu už dosiahli vrchol.

Novostavby sa rýchlo vypredávajú

Ani pri samotných novostavbách v hlavnom meste sa neočakáva výraznejšie zdražovanie. „Pri jednotkovej cene predpokladáme priemerné ročné tempo rastu medzi tromi a piatimi percentami. Bude za ním stáť najmä lokálne zvyšovanie cien v rámci populárnych projektov,“ odhaduje Matúš Jančura, hlavný analytik spoločnosti Bencont Investments.

Ľudia pri priaznivom vývoji ekonomiky neodkladajú nákup bytu. Rozhodnutia urýchľuje aj fakt, že na nasťahovanie si spravidla musia počkať jeden a pol roka. Až 87 percent bytov v bratislavských novostavbách sa predáva pred dokončením, často ešte pred začiatkom výstavby. Táto situácia trvá už od roku 2014, keď sa začalo pokrízové oživenie.

Neprehliadnite

M. Jančura však upozorňuje, že ponuka sa postupne začína zužovať. Vlaňajšok bol síce rokom s najväčšou priemernou ponukou novostavieb, ale v jeho poslednom štvrťroku už bolo vidno značný pokles ponuky. Kým štyri štvrťroky po sebe bolo v Bratislave na výber vyše 4 500 bytov v novostavbách, koncom roka klesol ich počet pod štyritisíc. Vlnu zvyšovania cien však M. Jančura očakáva len v prípade, ak ponuka v blízkej budúcnosti klesne pod tritisíc voľných bytov.

Developeri si podľa analytika dávajú pozor, aby

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Extra reality