Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drucker to dáva na Kaliňáka

Hneď ako sa stalo známe, kto bude novým ministrom vnútra, Tomáš Drucker využil každú príležitosť, aby oslovil verejnosť. Zúčastnil sa na diskusii, ktorú pripravil Denník N, poskytol rozhovor Michalovi Kovačičovi, išiel do rádií i do televízií, prehovoril pre Nový Čas. Vďaka tomu sme sa dozvedeli dôležitú novinku: Slovensko malo veľmi blízko k úradníckej vláde a zrejme aj k predčasným voľbám. Ak sa nestali skutočnosťou, tak preto, lebo T. Drucker vyhovel žiadosti koalície i prezidenta a stal sa ministrom vnútra. Lebo iba na jeho mene sa obe strany zhodli.

29.03.2018, 14:31 | Marián Leško | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 13

„Keď prišli zo všetkých strán požiadavky, aj z Prezidentského paláca, že toto je jediné meno, na ktorom sa zhodujeme, tak som argumentoval, že nie som z tohto prostredia, nechcem to robiť, sú to náročné a konfliktné veci vo vzťahu k mnohým. Alternatíva bola, že pán prezident by vymenoval úradnícku vládu, ktorá by sa neopierala o dôveru v parlamente,“ povedal T. Drucker a dodal: „Nejakého pol roka by sme mali vládu, ktorá by nevychádzala z primárneho mandátu občanov. Zastavilo by sa mnoho vecí. Povedal som si, že v záujme Slovenskej republiky a občanov sa o to pokúsim.“ T. Drucker to vraj urobil preto, „aby sme sa udržali v štandardnejšom ústavno-demokratickom režime“.

Na jednej miske váh bola teda úradnícka vláda s predčasnými voľbami, na druhej jediný človek, na ktorom sa zhodol prezident s vládnou koalíciou. Keď už vieme, že druhá možnosť prevážila, pozrime sa na to, čo T. Drucker za pár dní, ktoré je vo funkcii, narozprával, aby sme mohli aspoň odhadnúť, čo bude ako minister robiť. A či bol naozaj hodný toho, aby misky váh prevážili v jeho prospech i v prospech pokračovania vládnej koalície Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

Dva dôvody na odchod

V príhovore po vymenovaní vlády Petra Pellegriniho prezident Andrej Kiska hovoril o odvolaní policajného prezidenta ako o hotovej veci. Vraj sa na potrebe zmien v policajnom vedení zhodol s novým ministrom vnútra. Lenže potom sa ukázalo, že až také jednoduché to nie je.

T. Drucker najskôr hovoril, že sa potrebuje s náčelníkmi polície stretnúť, aby si ich vypočul. Neskôr začal spomínať, že na to, aby mohol zodpovedne posúdiť kvalitu práce policajného prezidenta, si musí „pozrieť štatistiky, ako sa nám zmenila kriminalita, aký je vývoj dopravných nehôd, objasnenosť trestných činov, korupcie“. A potom to chce porovnať so situáciou v Česku, Poľsku či Maďarsku.

Neprehliadnite

Aj keď rozhovor nadriadeného s činiteľom, ktorý by mal z funkcie odísť, je súčasťou štábnej kultúry demokratického štátu, pretože personálne veci sa nemajú riešiť trumpovsky, existujú prinajmenšom dva dôvody, pre ktoré nový minister vnútra nepotrebuje študovať štatistiky, aby urobil zásadné rozhodnutie.

Od Druckera sme počuli, že systému treba dôverovať, lebo on neverí, že toto je mafiánsky štát 

Prvý dôvod, ktorý minister Robert Kaliňák dlhé roky ignoroval, znie, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Tomáš Drucker

Súvisiace články

Prečo si potrebujeme vážiť každú vládu

Prečo si potrebujeme vážiť každú vládu

Táto krajina má evidentne na viac ako len na pasívne prijímanie osudu a zlých rozhodnutí politikov 1

Minister Žiga v kolotoči únikov DPH

Strana slotovského typu

Minister Žiga v kolotoči únikov DPH

Nádvorie: Keď developer stavia pre radosť