Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf Skanska SK: Ľudia najskôr neverili, že to pôjde bez korupcie

Skanska sa pred takmer desiatimi rokmi vymedzila voči nečestným praktikám v biznise so štátom. Potom ju štátne podniky vylúčili z veľkých súťaží. Konkurenčné firmy pod hlavičkou zväzu poslali na ministerstvo dopravy list, v ktorom tvrdili, že Skanska v tendroch ponúka nereálne ceny. Napokon to však bol jeden z iniciátorov listu, spoločnosť Váhostav-SK, kto nedokázal dokončiť stavby za sľúbené ceny a nezaplatil svojim dodávateľom. Politika čistých rúk je jediná dlhodobo víťazná stratégia, hovorí vo svojom prvom rozhovore nový najvyšší šéf Skanska SK Miroslav Potoč.

03.04.2018, 04:54 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Skanska od roku 2010 otvorene deklaruje, že chce podnikať férovo a čisto. Určite je veľa firiem, ktoré podnikajú v štátnom sektore a riešia podobné morálne dilemy. Čo všetko teda znamená táto politika čistých rúk?

Politika čistých rúk znamená, že berieme náš etický kódex úplne vážne. Že to chce nielen váš vlastník, ale že to chcete aj vy. To bola cesta, ktorou si museli naši ľudia prejsť, lebo táto stratégia je dlhodobo jediná víťazná. Samozrejme, nie všetci tomu verili a viacerí od nás aj odišli. Ale tí, čo ostali, to pochopili a dnes vidia aj biznisový výsledok. Naše krédo je, že staviame svet, v ktorom sami chceme žiť.

Znie to ako fráza, ale naši ľudia sú na to naozaj hrdí. A keď túto stratégiu dodržiavate dlhodobo, začnú vás tak vnímať aj obchodní partneri a verejnosť. My dnes už ani nemáme morálne dilemy typu, že nášho zamestnanca niekto osloví a otočí mu počítačovú obrazovku, na ktorej je suma, ktorú by on osobne mohol dostať, keď nepodá ponuku. Dnes už s nami nikto ani nepočíta, že zapadneme do nejakého scenára.

Čo je to najpodstatnejšie na politike čistých rúk – odolať korupčnej požiadavke?

Áno, aj. Aj to sú veci, s ktorými sme sa na tejto našej ceste stretli. A museli sme k tomu zaujať jasné stanovisko. Zároveň ak vidíme nejakú nespravodlivosť, tak sa s tým nezmierime. Dôležitá je aj otvorenosť voči našim zamestnancom. Ak nám majú dôverovať, musíme k nim byť transparentní.

Dnes u nás etiku považujem za úplne bežnú vec. Ak majú zamestnanci nejakú morálnu dilemu, snažíme sa im s tým pomôcť v súlade s etickým kódexom a hodnotami firmy. Konkurencia sa možno na tom bude smiať, ale my každú poradu začíname diskusiou o etickej dileme. Nehovorím o dilemách, či dať úplatok alebo nedať. Skôr už riešime dilemy z pracovného alebo aj osobného života, napríklad či zamestnávateľ konal diskriminačne v konkrétnej situácii voči zamestnancovi alebo či bola požiadavka zamestnanca oprávnená.

Neprehliadnite

Keď na začiatku museli nejakí zamestnanci odísť, čo boli hlavné dôvody?

Vnímanie stavebníctva je také, aké je, a tí ľudia jednoducho neverili, že sa transparentne dokážeme dopracovať k nejakým výsledkom.

Prostredie, ktoré koná nekorektne, nás už ani nekontaktuje 

Aj sa dopúšťali podvodov?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Rozhovor

Tagy korupcia, Skanska

Súvisiace články

Rýchlostné cesty regiónom pomohli. Akurát nevieme, či sa aj oplatili

Rýchlostné cesty regiónom pomohli. Akurát nevieme, či sa aj oplatili

Analýzy rýchlostných ciest R1, R2 a diaľnic všeobecne hovoria o súvisiacom poklese nezamestnanosti o jeden až tri percentuálne body 7

Prečo si potrebujeme vážiť každú vládu

Veľká čínska svadba J&T nevyšla

Minister Žiga v kolotoči únikov DPH

Nádvorie: Keď developer stavia pre radosť